ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Her 100 Kişiden 1'i Hasta


Dünyada her 100 kişiden 1'i bu hastalığı taşıyor peki ya siz ?

Çölyak, PKU ve Diyabet hastalıkları hakkında büyük bir bilinçlendirme projesi başlatıldı. Bakırköy Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından, Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, PKU Aile Derneği işbirliği, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Carrefour'un katkılarıyla bu konuda başarılı bir projeye imza atıldı.

Pilot uygulama olarak öncelikle Bakırköy bölgesindeki ilköğretim okullarında uygulanacak çalışmada amaç öğrencileri, öğretmenleri ve velileri bu hastalıklar konusunda bilinçlendirmek.

Onlar ekmek, simit, çörek, poğaça, kek, hamburger, lahmacun, pide gibi gıdaları tüketemiyor!

Çölyak, PKU ve Diyabet hastalarının ömür boyu diyet yapmaları gerekiyor. Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi tahıllar gluten içerdiği için Çölyak hastaları bu tür gluten içeren gıdaları tüketemiyor. Bu yüzden onlar için glutensiz ürünler üretiliyor.

PKU hastalığında da ömür boyu dikkat edilmesi gereken ve asla tüketilmemesi gereken gıdaların olması, bu hastalar için de dışarıda yemek yemenin zorluklarını gösteriyor. Özellikle okul çağında bu hastalığa sahip olan çocuklar için okul yemekhanelerinde özel bir menü olması ve diğer çocuklar tarafından dışlanmadan bilinçlendirme çalışmalarının yapılması adına bu proje büyük önem taşıyor.

Özellikle ilköğretim çağında olan çocukların bu hastalıklar konusunda bilinçlenmesini sağlamak amacıyla başlayan proje için Clever Mad Reklam Ajansı tarafından animasyon çizgi film ve hikaye kitabı hazırlandı. Bu animasyon ve hikaye kitabı içerisindeki karakterlerin bu hastalıklarla ilgili anlattıkları bilgiler eğlenceli bir dille çocuklara sunuldu. Carrefour'un da destek verdiği projede okullarda öğrencilere dağıtılan kutu içerisinde meyve, hikaye kitabı ve çizgi film bulunuyor.

 

Büyük Komutan Ali Arkadaşlarıyla Öğreniyor | video.mynet.com


 

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

çok zor RABBİM şifa versin

güliz - 17-12-2011 02:09
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları