ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Güneş gözlüğü seçerken bunlara dikkat edin

 

Güneş gözlüğü sadece yetişkinlerin değil çocukların da kullanması gereken önemli bir gereksinimdir. Yaz ayları yaklaşırken, göz sağlığını korumak adına güneş gözlüğü kullanılması tavsiye edilir ancak güneş gözlüğü bir aksesuar değil ihtiyaçtır. Bu nedenle doğru güneş gözlüğü seçimi yapılmalı ve kalitesiz gözlüklerin pek çok zarara neden olabileceği göz ardı edilmemelidir.

Güneş gözlüğünün belki de en önemli özelliği, kullanan kişinin gözlerini ultraviyole ışınlardan korumasıdır. Katarakt, göz kanseri ve sarı leke hastalığı dahil çeşitli birçok rahatsızlığa neden olma ve söz konusu rahatsızlıkları ilerletme riski taşıyan ultraviyole ışınları, zamanla göz kenarlarındaki hassas deriyi de etkileme ve kırışıklık başta olmak üzere derinin tepkime vereceği çeşitli diğer rahatsızlıkları ortaya çıkarma riski taşırlar. Güneş ışınları atmosferden direkt olarak gözümüze ulaşmayabilir. Yansıyan ışıklar da göz sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle de kayak ve snowboard gibi sporlarla da ilgilenilirken polarize camlara sahip güneş gözlüklerinin kullanımı gerekir. Bunun yanında güneş gözlükleri rüzgarlı havalarda, havada uçuşan tozlara karşın gözün korneasının çizilmesini engeller. Işığın çok düşük ya da loş olduğu durumlarda gözbebeği, göze daha iyi bir görüş sunabilmek adına büyür ve içeri daha çok ışık girmesine yardımcı olur. Işığın çok yüksek olduğu zıt koşullarda ise gözbebeği, görüşü sağlayacak ışığın gerekli miktarına izin verecek şekilde küçülmeye başlar. Ancak bu küçülme bir noktadan sonra gözü yorar, Güneş gözlüğü kullanılmadığı taktirde baş ağrılarına ve göz kırışıklıklarına sebebiyet verir.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Münevver Şenkal, güneş gözlüğü kullanımının önemini açıklayarak iklim değişikliklerinin ve ozon tabakasının incelmesinin verdiği etkiyle uzun süre güneş ışınlarına ve özellikle mor ötesi zararlı ışınlara maruz kalmanın gözde kataraktın yanı sıra sarı nokta hastalığına, göz çevresindeki ciltte kanserlere neden olduğunu, aynı şekilde göz yüzeyini örten dokuda değişiklikler gözlerde kızarıklık, sulanma, yanma-batma meydana gelebileceğini belirtti. Güneş gözlüklerinin işlevlerinden birincisi ve en önemlisi, gözümüzü göremediğimiz UV ışınlarına karşı korumak olduğunun altını çizen Op. Dr. Şenkal, "Güneşten korunmanın herkes için gerekliyken özellikle dış ortamda uzun zaman geçirenler ve retina hastalığı (özellikle sarı nokta hastalığı) olanlar güneşten korunmalıdır. Vücuttan su atarak tansiyonu düşüren bazı ilaçlar, doğum kontrol hapları ve bazı teskin edici ilaçlar da ışığa olan hassasiyeti arttırırlar, bu ilaçları kullananların gözlerini daha dikkatli korumaları gerekir" dedi.

KALİTELİ BİR GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ NASIL ANLAŞILIR?

Güneş gözlüklerini seçerken, pahalı olan iyidir diye genelleme yapmanın doğru olmadığını belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Münevver Şenkal, "Üretici firma tarafından gözlüğün UV bloke etme oranı gözlük üzerinde belirtilmiş olmalıdır. İstenilen oran yüzde 99-100'dür ya da 400 nanometre altındaki ışınları geçirmediğine dair bilgi olmalıdır. Güneş gözlüğü rahat bir görüş için koyu renk olmalı ve ışığın şiddetini en az yüzde 50 oranında azaltmalıdır. Kaliteyi anlamanın bir başka yolu da gözlüğü taktıktan sonra dikey bir çizgiye odaklanmaktır. Bu bir pencere kenarı da olabilir. Gözlüğü hafifçe yukarı aşağı, sağa sola hareket ettirdiğimizde bu çizgide oynama oluyorsa ya da kırılmalar söz konusu ise o gözlük uygun değil demektir" şeklinde konuştu.

POLERİZE GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KİMLER İÇİN TAVSİYE EDİLİR?

Op. Dr. Şenkal güneş gözlüklerinde polarize camın en büyük özelliğinin parlamaları ve yansımaları emmesi olduğunu ifade ederek, "Polarize güneş gözlükleri bu parlamaları camın ön kısmında tek noktada toplar ve geri yansıtarak göz içine girmesini engeller. Polarize cam katarakt ameliyatı geçirmiş veya lazer ameliyatla çizdirilmiş gözler için özellikle tavsiye edilir. Çünkü bu kişiler en ufak ışık parlamalarına bile duyarlıdırlar bu nedenle biz göz uzmanları bu tip camın kullanımını tavsiye etmekteyiz" dedi.

ÇOCUKLAR DA GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANMALI MI?

Op. Dr. Münevver Şenkal çocukların da diğer bireyler gibi güneş gözlüklerine ihtiyaç duyduklarını işaret ederek, "3-4 yaşından itibaren kullanabilirler. Çünkü çocukların göz mercekleri daha şeffaftır ve daha fazla UV ışını gözün arka tarafına geçer. Özellikle miyop, alerjisi olan çocuklarda takılması tavsiye edilir. Bir de günümüzde ozon tabakasındaki delikten en fazla etkilenen bireyler çocuklar ve yaşlılardır. Çocuklar için kullanılması için tavsiye edilen cam özelliği de polarize olmasıdır. Artık camların birçoğunda anti UV özelliği mevcuttur. Güneşin etkilerini yüksek oranda engeller ve çok sağlıklı bir kullanım sunabilmektedirler" diye konuştu.

Kaynak : IVillage Türkiye

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

bilgileriniz için teşekkürler


cenan - 18-08-2015 11:02
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları