ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Güneş Alerjisine Dikkat!

Güneş alerjileri bahar döneminde daha çok görülür. Çünkü deri kıştan yeni çıkmıştır, henüz güneşe karşı doğal önlemlerini almamıştır ve hazırlıksız yakalanır. Güneş alerjilerine maruz kalmamanın birinci kuralı ise güneşten korunmak!

Medical Park Fatih Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Fatma Gündüz; bahar aylarında gelişebilen güneş alerjisi ve korunma yolları hakkında bilgi verdi:

* Baharın gelmesiyle birlikte güneş de yüzünü iyiden iyiye göstermeye başladı. Gardıroplarımızda kışlıklar yerini rengarenk yazlıklara bırakıyor. İşte içimizi kıpır kıpır eden bahar aylarında her şey iyi giderken kaşıntı, kızarıklık ve kabarıklık şeklinde  güneş alerjileri keyfimizi kaçırmasın!

* Güneş alerjileri bahar döneminde daha çok görülür. Çünkü deri kıştan yeni çıkmıştır, henüz güneşe karşı doğal önlemlerini almamıştır ve hazırlıksız yakalanır.

* Özellikle güneş gören yüz, kol ve ellerin üstü, boyun ve kulaklar gibi bölgelerde değişik şiddetlerde kızarıklık, kabarıklık ve içi su dolu kabarcık şeklinde oldukça kaşıntılı deri belirtileri ortaya çıkar.

* Güneş alerjilerine maruz kalmamak için  birinci kural güneşten korunmadır. Bu; kapalı giysiler tercih etmek, şapka ve güneş gözlüğü kullanmak, açıkta kalan kısımlara güneş koruyucu krem vs. sürmek şeklinde olabilir.

* Buna rağmen eğer alerji geliştiyse o zaman kısa süreli tedavi edici kremler ve haplar önerilebilir. Bazen alerji şiddetli olursa iğne tedavisi de gerekebilir. Unutmayalım; güneş bizim dostumuz ama sınırlarını bizim tayin etmemiz gereken bir dost!

 


Güneşten koruyan önlemler!

1- Güneşin yoğun olduğu saatlerde (10.00- 16.00) özellikle güneşten uzak durun veya güneş koruyucular kullanın.

2- Tüm gün güneşten korunun. Güneş koruyucuları dışarı çıkmadan yirmi dakika önce sürün ve dört saatte bir tekrarlayın.

3- Bronzlaşmanız, her türlü yoğun morötesi ışını aldığınızı ve cildinizin bu ışınlardan kendini korumaya çalıştığını gösterir. Bu yüzden bronzlaşmak için uzun süre güneş altında kalmayın. Bunu kendinizi koruyarak ve zamana yayarak yapın.

4- Yazın açık renk ince bol giysiler, siperlikli şapkalar ve güneş gözlüklerini tercih edin.

5- Solaryum gibi yapay ışın kaynaklarından kesinlikle uzak durun.

6- Bebek ve çocukları özellikle güneşten koruyun. Onların güneş koruyucuları faktörü yüksek ve bebek-çocuk ürünleri olsun.

7- Çocukları D vitamini alacaklar diye doğrudan güneşte bırakmayın. Gün içerisinde tesadüfen maruz kalacakları güneş ışınları bunun için yeterlidir.

8- Her 6 ayda bir vücudunuzdaki benlerde şekil, renk ve büyüklük bakımından değişiklik olup olmadığını kontrol edin.

Güneşin etkileri!

* Vücudumuzdaki diğer organları yıllar yaşlandırırken; derimizi hem yıllar hem de güneş yaşlandırır. Yaşlılık çizgilerinin yüzde 80'i yaşlılıktan değil, güneşten dolayı oluşur.

* Hayat boyu maruz kaldığımız güneşin yüzde 80'ine çocukluk ve gençlik döneminde maruz kalırız. Bu yüzden çocukluk döneminden itibaren güneşten korunmak gerekiyor.

* Güneş hasarı birikicidir. Tıpkı damlayan suyun bir süre sonra kovayı doldurması gibi, hayat boyu maruz kaldığımız güneş cilt kanserlerinin oluşmasında etkili. Kabarcıklı güneş yanığı geçiren kişilerde bu risk arıyor.

* Gün içinde tesadüfi güneşe maruz kalma oranı, isteyerek maruz kalmaktan  4-5 kat daha fazla. Yani sadece çarşıya, pikniğe ve plaja giderken değil her zaman güneşten korunmalıyız.

* Güneşin hasar verici ışınları olan (UVA) morötesi ışınlar, her mevsim, havanın bulutlu- yağmurlu olması, günün saatine (sabah- akşam) bağlı olmaksızın yeryüzüne ulaşır ve cilt üzerinde etkili olur.

* Gölge sizi güneşten korumaz, yansıyan ışık aynı şekildedir.

* Açık tenli ve renkli gözlü insanlar güneşten daha çok zarar görürler; çünkü pigmentlerin doğal koruyuculuğundan mahrumdurlar.

* Günlük D vitamini ihtiyacınız için gün içerisinde el sırtlarınızdan aldığınız güneş ışınları yeterlidir.

* Deri kanserleri  AİDS'ten daha hızlı yayılmaktadır.

* Güneş gören kısımlarda görülen her koyu leke kanser değildir ama sizin total güneş hasarınızın miktarını gösterir.
 

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

12ile 5 arası güneşe çıkmamaya özen gösterdik ve bol bol su tüketmeye çalıştık

emineburak - 29-08-2010 03:20
bol bol su için sıcaklarda

hera.zeus - 22-06-2010 12:58
güneşin dik olduğu saatlerde maruz kalmamaya özen gösteriyorum

1904 - 17-06-2010 08:04
güneş banada dokunuyor çok dikkatli davranıyorum

naime - 07-05-2010 02:42
allerjik bir cildim var verilen bilgiler için teşekkürler

mehtap - 07-05-2010 02:39
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları