ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Glokom Hayatınızı Karartmasın


11–16 Mart tarihleri arasında kutlanan Dünya Glokom Haftası kapsamında, MSD ve Türk Oftalmoloji Derneği ortak bir açıklama yaptı.

13 Mart 2012, İstanbul – Türk Oftamoloji Derneği ve MSD, 11–17 Mart tarihleri arasında kutlanan Dünya Glokom Haftası kapsamında, ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada, glokom hastalığı, tehlikeleri ve tedavi yöntemlerine dikkat çekildi.

Türk Oftalmoloji Derneği Başkanı, Glokom Birimi Başkanı Prof. Dr.İhsan Öge, halk arasında “karasu” ve “göz tansiyonu” olarak bilinen glokomun, körlükle sonuçlanabilen önemli bir göz hastalığı olduğunu belirterek, “Glokom, gördüklerimizi beynimize ulaştıran optik sinirin (görme siniri) bir hastalığıdır2. Yükselmiş göz içi basınçı görme sinirine baskı yapar ve sinir liflerinin hasar görmesine neden olur2, 3. Göz içi basıncı normalden yüksek olan insanlar, yani göz tansiyonu olanlar, glokom hastalığı için risk altındadır2, 3” dedi.

Her yaştan insanın, glokom hastası olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Öge, 45 yaş üstündeki herkesin, artan bir risk altında olduğunu belirtti. Prof. Dr.Öge, glokomun diğer önemli risk faktörleri olarak, aile öyküsü, şeker hastalığı, göz yaralanmaları, miyopi, düşük tansiyon, retina hastalıkları, migren ve diğer hastalıklar olabileceğini belirtti. Sayın Prof.Dr.Öge "Pek çok hastalıkta olduğu gibi, glokomda da erken teşhis ve daha sonra uygulanacak tedavinin başarısı, hastanın yaşam kalitesi açısından hayati önem taşımaktadır. Gözleriyle ilgili herhangi bir problemleri olmasa bile  40 yaş üstü herkesin yıllık olarak göz kontrollerini yaptırmalarını mutlaka öneriyoruz.” dedi. Ailede glokom öyküsü olanlarda bu yaş sınırının 25 olacağını ve glokom hastalığında, hastanın tedaviye uyumunun, başarı için esas olduğunu sözlerine ekledi.

Açıklamada, dünya üzerinde körlüğün ikinci sebebi olarak gösterilen glokomun erken teşhis ve tedavi ile önlenebilir bir hastalık olduğuna da dikkat çekildi. Glokom dünya genelinde 60 milyonu aşkın insanı etkilemektedir ve 2020 yılında bu rakamın 79 milyonun üzerine çıkacağı tahmin edilmektedir.4

Bu önemli hastalıkla ilgili bir farkındalık yaratmak amacıyla her yıl 11-17 Mart haftası tüm dünyada Glokom Haftası olarak kutlanıyor.
 

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları