ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Gebelikte Reflü Sorunu

Hamilelikte yaşanan en sık rahatsızlıklardan biri de reflü. Bu sorunu yaşayan anne adayları verdiğimiz önerilerden faydalabilirler.
 
Hamilelik süresince doğum sonrası, bazı geçici rahatsızlıklar görülür. Bunlardan biri de gebelik reflüsüdür. Tabi anne adayının hemilelikten önce de böyle bir şikayeti olabilir. Ancak hamilelik, reflü için ek bir risk oluşturmaktadır.Ama gerekli önlemler alındığında hamilelik dönemi reflüsü sandığından daha hafif atlatılabilir. Hem hamilelik döneminde hem de doğum sonrasında reflüden kurtulmak için kolay uygulanabilir tedavi yöntemleri de mevcut. Ama en önemlisi yeme alışkanlıklarınızda bir takım değişiklikler yapmaktır.

Reflü nedir?

Asidik madde içeriğinin bir zorlama olmaksızın yemek borusuna geri kaçmasına reflü denir. Reflü aslında sık görülebilen bir rahatsızlıktır. Midenin iç yüzeyi gibi asidi dirençli yapısı olmayan yemek borusu, mide içeriği ile karşılaşınca tahriş olur. Temel yakınmalar olan göğüste yanma ve ağza acı-ekşi su gelme hissi ortaya çıkar. Ama az sayıda insan bu belirtiyle ilgili olarak tıbbi yardım arama ihtiyacı duyar. Hamilelikte reflü gelişimini tetikleyecek bir çok neden vardır. Reflü, hamilelerin neredeyse tamamında görülür. Hamilelik sonlandıktan sonra semptomlar gerilediğinden nadiren yemek  borusu mukozasına zarar verecek düzeye erişir. Reflü birçok nedene bağlı, ama ana neden, yemek borusuyla mide arasındaki kapakçık basıncının azalmasıdır.
 
Nasıl oluşur?

Kadın üreme hormonları olan progesteron ve östrojen,yemek borusunun ucundaki kapakçığın basıncını düşürücü etkiye sahiptir. Hamilelikte reflü görülme nedeni özellikle hamilelik sırasında artan progesteron hormonudur. Hamilelik ilerledikçe karın içi basıncın artması ve bunun mide üzerinde oluşturduğu baskı da yakınmaları artırır. Hamilelerin çoğu yakınmalarını ilk veya ikinci üç ayda yaşar. Son üç ayında olan hamilelerin %80'inde bu sorun görülür. Özellikle hamilelikte çok sıkıntı yaratsa da reflü, tedavisi olmayan bir hastalık değildir.
 
Tedavisi


Hamilelikte reflü probleminin tedavi yöntemi temelde hayat sitili değişiklikleri ve antiasit olur. Bu antiasitlerin bebeğe bir zararı olmaz. Midenin asit ortamını nötralize eden antiasit ilaçlar ve mide üzerinde ve mide üzerinde bir bariyer oluşturan antiasit kombinasyonu ürünler desemptomların giderilmesinde çok faydalı ve güvenlidir.Hamilelik sırasında ortaya çıkan reflü, genel olarak hafif seyreder ve doğum sonrası yakınmalar kaybolur.

Anne adayına öneriler

Hemilelikte reflü problemi olan anne adaylarının az ve sık yemek yemesi, diyette yağ içeriğini azaltması, baharatlı yiyeceklerin yenmemesi, sigarayı bırakması faydalı olur. Bol sıvı alımının öğün aralarında tüketilmesine özen gösterilmesi gerekir. Böylelikle mide içi basınç çok artmayıp kapakçığa daha az basınç yüklenmiş olur. Çikolata, asitli içecekler, dometesli ürünler reflüyü tetikleyebilir.

Op.Dr. Tolga Ecemiş
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Akay Hastanesi
www.tolgaecemis.com
03124165521

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

midenizin rahatsız olduğu zamanlarda 2 yudum süt içmekte faydalıymış her rahatsız oluşunda sadece 2 yudum içilecek

nevince - 26-02-2010 10:15
bu sorunla ben karışılaştım cok zor

NEVİN41 - 01-01-2010 02:46
şimdi zaten reflü sorunum var o zaman nasıl olur kimbilir

gülirana - 31-12-2009 12:39
bunun için ben yastığı 2 ye çıkardım başın yüksek olması gerekiyormuş.bide yemekten en az 2 saat sonra uyudum.hazır gıdalar kullanmadım sosis , simit ,kola vs bunlara dikkat edince hiç sorun yaşamadım.tavsiye ederim

emineburak - 29-12-2009 02:01
dikkat etmek gerekir

aysell - 29-12-2009 02:45
gebelikte degil sadece her zaman karsılasılan bi sorunoldu reflü.dikkat edilmesi gerekiyor artık

ozgekoc - 28-12-2009 07:46
evet bu mide meselesi yok mu zaten mide bulanıyo bi de bu

alleez - 24-12-2009 06:08
reflü hafif kalır gebelekti yaşadıklarımın yanında...

gungem - 24-12-2009 03:55
ben yaşadım gerçekten çok zordu

melos - 24-12-2009 03:02
anne adayları önerileri kulak arkası yapmasın gebeklik süresinde mutlaka doktora gidilmeli

dino - 24-12-2009 02:43
önerilere dikkat edince sorun ortadan kalkıyor teşekkürler

mehtap - 24-12-2009 12:22
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları