ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Gebelikte Neden Mide Bulantısı Yaşanır?

Mide bulantısı yüzünden hamileliğiniz çok zor mu geçiyor? Özellikle hamileliğin ilk döneminde bulantı ve kusma olabilir. Çoğul hamileliklerde (ikiz) daha belirgindir. Hamileliğinizin 7-8. haftalarında daha çok mideniz bulanırken, 12-15. haftalara doğru kaybolur. Ancak, bazen hamilelik boyunca devam edebilir. Özellikle kokuya karşı hassas olunur. Daha çok sabah olmakla beraber günün herhangi bir anında görülebilir. Her hamilede farklı derecelerde görülen bulantı ve kusmaların nedeni hormonlara bağlıdır.

Dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

*Öğünleri daha sık ve daha az miktarlarda almaya özen gösterin.

*Özellikle sabah yataktan kalkmadan önce galeta, kraker gibi yiyecekler ve meyve suyu içebilirsiniz. Bunları aldıktan sonra 10-15 dakika yataktan kalkmayın. Daha sonra hafif bir kahvaltı yapın.

*Kokusu hoşunuza gitmeyen yiyeceklerden uzak durun. Çok baharatlı, acılı veya fazla yağlı yemekleri tüketmeyin. Yatağınızın baş kısmını biraz yükseltin. Tüm bu önlemlere karşı bulantı ve kusmalar devam ederse tedavi amaçlı damar yolu ile serum ve ilaç verilerek hastanın günlük ihtiyaçları karşılanır. Bebeğin yeterince beslenemeyeceği endişesiyle, hamileleri istemediği şeyleri yemeye zorlamak doğru değildir. Bazı anne adaylarında bulantı ve kusmalar uzun sürebilir. Öncelikle doktorunuz tarafından bulantı ve kusmaya sebep olan diğer nedenler (mide, karaciğer hastalıkları gibi) araştırılmalıdır. Bulantı ve kusmalar hamileliğe bağlı ise, bu konuda oldukça etkin ilaçlar ile tedavi yöntemleri vardır. Bu konuda anne adayı doktorundan yardım istemelidir.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

ya benimde hamileliğimin sonuna kadar sürdü mide bulantım iğrenç bir durum

derviş - 05-03-2010 12:35
her nimetin bir külteti var dünyanın en tatlı varlıkları için katlanmaya değer tabii doktora danışmaktaki yarar her zaman geçerli

mehtap - 04-03-2010 05:20
eskiden hamileler ilac almazdı tıptaki gelişmeler beni sevindirdi

naime - 04-03-2010 04:59
ilaçla tedavisi olması hamile hanımlar için oldukça sevindirici bir durum

dimple1905 - 04-03-2010 10:20
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları