ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Gardner Sendromu


 

Gardner Sendrom'u son zamanlarda oldukça sık duyar olduk. Özellikle genç yaşta başladığı bilinen sendrom hakkında neler biliyorsunuz?

Gardner Sendrom nedir? Gardner Sendrom'a kimler yakalanır?

Gardner Sendrom'un tedavisi var mıdır?

Gardner Sendromu'nun en belirgin özelliği bağırsaklarda görülen poliplerdir. Ancak hastalarda kemik ve yumuşak doku tümörleri de görülebilir.

 

Gardner sendromunun belirtileri gençlik yıllarında ortaya çıkar. Ekstra diş, kafatasında kemiksi tümörler ve deride yağ kistleri söz konusu olabilir. Gardner sendromu hastalarında karın krampları ve ağrısız rektal kanama da görülür.

Gardner sendromunun tedavisi poliplerin ve tümörlerin yakından takibini gerektirir. Düzenli olarak kolonoskopi yapılır ve polipler temizlenir. Rektum veya bağırsakların alınması hastalığın ilerleyen evrelerinde söz konusu olabilir.

Gardner sendromu otozomal baskın karakterdedir. Yani Gardner sendromu geni taşıyan birisi nihai olarak hastalığa yakalanmaktadır. Bu hastalığı aile geçmişinde barındıran birinin genetik destek alması gerekmektedir. Tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olunurken Gardner sendromu geni de kontrol edilir. Sadece bu geni taşımayan embriyolar ana rahmine yerleştirilir. Bu nedenle bu geni taşıyan kişiler hastalığı geçirmemeyi garantilemiş olur.

Gardner sendromu polipozis koli, çok sayıda osteom ve cilt ve yumuşak dokuda mezenşimal tümör varlığı ile tanımlanmış otozomal dominant kalıtım gösteren bir hastalıktır ve nadir olarak görülür. Polipozis koli malign transformasyon için çok yüksek risk taşır. Bu nedenle erken tan› ve tedavisi önemlidir. Osteom kemik dokunun benign tümörüdür ve yavaş büyüme özelliğine sahiptir, üç veya daha fazla osteom saptandığında Gardner sendromu araştırılmalıdır. Cilt bulguları epidermoid kist, desmoid tümör ve diğer benign tümörleri içermektedir.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları