ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Evlilik İşinizi Nasıl Etkiliyor?

Yenibiris.com, üyeleri arasında düzenlediği bir anketle evliliğin iş performansına olan etkilerini ölçüttü. Türkiye'nin iş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, üyeleri arasında düzenlediği bir anket ile çalışanların iş performansları ile evlilik arasındaki ilişkiyi araştırdı. “Çalışırken evlenmeniz iş performansınızı etkiledi mi?” sorusunu 12 bin 163 kişinin yanıtladığı ankette erkekler, evliliğin iş performanslarına olumlu katkı yaptığını belirtirken kadınlar tam tersini düşünüyor.

Kadın ve erkeklerin ayrı ayrı değerlendirildiği ankette, erkeklerin yüzde 26'sı çalışırken evlenmenin iş performanslarını “olumlu” etkilediğini belirtti. Olumsuz etkilendiğini ifade eden erkeklerin oranı ise yüzde 16'da kaldı. Erkeklerin yüzde 9'luk kesimi ise herhangi bir etki hissetmediği ifade etti.

Anket sonuçları kadınlarda bu durumun tam tersi olduğunu gösterdi. Kadınların yüzde 21'i çalışırken evlenmiş olmanın işini olumsuz etkilediğini dile getirdi. “Olumlu etkileri oldu” diyenler yüzde 13'te kaldı. Kadınların yüzde 15'i ise değişen bir şey olmadığını belirtti.

Psikolog Merve Tepeli Yürüten, anket sonuçlarını geleneksel aile yapısına bağlıyor: “Kişinin yeni bir aile kurması yani kendi çekirdek ailesini oluşturması durumunda, erkek zaten önceki ailesinde sahip olduğu düzeni devam ettiriyor. Tek fark okulun yerini çalışma hayatının alması. Bekar ve yalnız bir dönem geçirmiş olsa bile evlenmek tekrar aile düzenine dönmek oluyor. Ancak kadın daha fazla değişiklik yapmak zorunda. Kadın için de okul, yerini çalışma hayatına bırakıyor ama bir de evle ilgili olarak annesinin rolünü, görevlerini ve sorumluluklarını da üstleniyor. Böylece  yük daha da artmış oluyor. Bu nedenle sonuçlar kadın-erkek değerlendirmeleri açısından oldukça farklı ve anlamlı çıkıyor. Çözüm, yeni evli çiftlerin işbölümü, rolleri ve sorumlulukları sağlıklı olarak paylaşmalarında yatıyor.”
 

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

iki kişide anlaşınca evlilik işinizi etkilemez.

cenan - 08-12-2010 12:04
erkek ve bayan uyumlu olursa herşeyin üstesinden gelirlerr

emineburak - 27-08-2010 02:36
olumlu etkiler

saniyekaradag - 11-08-2010 12:32
şuan evliyim ve eşim çalışmamı istemiyor aynı zamanda okuyorum okul bitince çalışabilirsin diyor işte evlilik işini böyle etkiliyor bayanların :S

yupi - 04-07-2010 04:03
evlilik kadının işteki başarısını etkiliyor ama paylaşınca bu etkinin şiddeti azalıyor


naime - 24-06-2010 12:57
doğru çözüm birlikte olunca herşeyin üstesinden geliniyor

mehtap - 22-06-2010 02:03
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları