ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Evlerine Teknoloji Giremiyor

Ekranın önünde saatler geçirmek yerine Jones ailesinin altı çocuğu vakitlerini kitap okuyarak, oyun oynayarak ve birbirleriyle konuşarak geçiriyorlar. 42 yaşındaki çift Miranda ve Richard Jones'a göre, bu değişik yaşam şekilleri bütün aileye başarı sağladı.

Sosyal gözlemleri 6 yıl önce başlayan çift, çocuklarından birinin daha az bilgisayar oyunu oynadığında huysuzluğunun azaldığını fark etti. Miranda Jones "Denizkenarına gittiğimizde çocukların bilgisayar oyunu oynamak için eve gitmek istediklerini farkettim ve bir akşam yemeğindeyken onların odalarında oyun oynarken yemeği tercih ettiklerini gördüm" diyor. Bu olaylardan sonra evlerine teknoloji yasağı getiren Jones çifti, cep telefonlarını bile kısıtladı.3 yıl önce Ilkley'e taşındıklarında evlerine anten dahi almayan çift, böylece televizyonu gereksiz hale getirmiş. Joshua, 17, Sacha, 15, Theo, 13, Rudi, 7, Moses, 3 ve Nestor, 1, hafta sonları DVD izleyebiliyor ve ancak 18 yaşına geldiklerinde cep telefonu kullanabilecekler.

Rebecca Jones bu uygulamanın ailenin tüm fertlerinde olumlu etkiler yarattığını söylüyor; "Çocuklarımın düzgün bir çocukluk geçirmesini istedim. Bilgisayar başında zaman geçirmenin veya cep telefonuna sahip olmanın diğer çocukların yaptığı ama onların yapmadığı şeyler olduğuna ikna oldular. Bunun yerine dışarı daha fazla çıkıyorlar ve arkadaşlarıyla yüz yüze görüşüyorlar"

Kaçınılmaz şekilde çocuklar okullarıyla da ödevler için internet gerektiği gerekçesiyle sorun yaşadı ancak Jones çifti çocuklarına okulda interneti kullanıp evde de kitaplardan bakarak ödevlerini yapmalarını söyledi. Rebecca Jones'a göre bu kısıtlamalar sonucunda çocuklar daha sosyal ve popüler oldu.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

teknolojisiz bir hayat düşünemiyorum.o kadar alışmışızki...

nilnurah - 13-04-2010 05:45
bencede doğru bir karar

derviş - 29-03-2010 02:01
bence çok iyi bir karar vermişler...

gungem - 09-03-2010 01:44
güzel bir karar ama 21.yy da teknolojiden kopmak oldukça zor

dimple1905 - 24-02-2010 02:14
çocuklar için güzel bir uygulama teknolojiye fazla güvenmemeli okadar tembelştilerki kitap özetlerini bile internetten indiriyorlar

naime - 22-02-2010 12:55
eskdünekadar internet mi vardı çocuklar ansiklopediden ödev yapardı internetin veya teknolojinin yararını inkar etmiyorum ama insaın a sosyal yapıyor tembelleştiriyor mesela hesap makinesi sayesinde çarpım tablosunu unuttuk

mehtap - 22-02-2010 12:50
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları