ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Evinizi Organize Edin


Kadınlar evlerinde herşeyin yerli yerinde olmasını ve toplu bir görünüm kazanmasını ister. İşte evinizi düzenlemede organize olarak bunu sağlamanın yolları...

1. Depolama alanları açın
Evinizde rahatça hareket edebilmeniz için eşyaların uygun yerlerde durması gerekir. Yaşam alanınızdaki eşyaların bazı larını belki de her gün ve sıklıkla kullanıyor olabiliriz. Bazı eşyaları ise örneğin giysiler, battaniye, yorgan, pike gibi tekstil ürünlerini yılın belli dönemlerinde kullanırız. Bu eşyalar ortalı kta durduğunda gerektiğinden fazla yer kaplayabilir. Bu durumda yapmanız gereken onları belli alanlarda depolamak ve ihtiyacınız olduğunda çıkarmaktır. Böylelikle hem evinizi düzenli tutmuş, hem de eşyalarınıza kolayca ulaşmış olursunuz.

2. Hayır deyin
“Hayır” demeyi öğrenmek önemli bir adım. Size yardımcı olanların her isteğine “evet” demek zorunda değilsiniz. Kendinize bir program yapın ve programa uymaya çalışın. Zorunlu olmadıkça programınızı bozacak kişilere de “hayır” demeyi öğrenin.

3. Toplayın ve kurtulun
Çalışma masanızın üzeri evraklar ve postalarla dolduysa onlardan kurtulmanın yollarını arayın. Masanızın yanına koyacağı nız bir geri dönüşüm kutusu sorunlarınızı çözebilir. Açtığı nız postaların zarşarını, işinize yaramayan kağıtları bu kutu içerisinde toplayabilirsiniz.

4. Bir gece önceden hazırlayın
Sabahları ortalıkta koşuşturup durmak istemiyorsanız, bazı şeyleri bir gece önceden hazırlayın. Örneğin ertesi gün ne giyeceğinizi seçin. B büyük kolaylık olacaktır. Aynı şeyi çocukları nızın kıyafetleri için de yapabilirsiniz. Ayrıca kahvaltı masanızı da akşamdan hazırlayabilir, kahve makinesini otomatik çalıştırıcıya ayarlayarak sabahlara mis gibi kahve kokusuyla uyanabilirsiniz.

5. Eskileri atın
Eskimiş, solmuş, kırılmış, bir şekilde kullanılamaz hale gelmiş eşyalarınızdan bir an önce kurtulun. Başkalarına verebileceğ iniz eşyaları verin, atılacakları atın. Böylelikle hem eviniz, hem de zihniniz boşalacak.

6. Hatıra kutusu yapın
Hepimiz bir şekilde anılarımızla yaşıyoruz. Ama onları ne kadar biriktirebilirsiniz ki? Evinizi anılarla doldurursanız başka şeylere yer kalmayacaktır. Bu nedenle kendinize hatıra kutuları yapın. Bir iki tane büyük kutu alın. Bunlar sizin hatıra kutunuz olsun. Sonrasında evinizde ve hatıralarınızda gerçekten neleri tutmak istediğinize karar verin ve onları bu kutulara yerleştirin. Ancak kendinize şöyle bir söz de verin, bu kutular dolduğunda başka bir kutuya geçmeyin. Kutunuzdan bir eşya seçip onu çıkarın ve yerine yeni anınızı ekleyin.

7. % 50 kuralını uygulayın
Eğer yolculuğa çıkacaksanız mutlaka yüzde 50 kuralını uygulayı n. Yanınızda götürmek istediğiniz eşyaların tümünü yatağınızın üzerine serin. Ve bunların arasından seçim yaparak yarısını dolabınıza geri kaldırın. Böylelikle yolculuk boyunca gereksiz eşyaları taşımaktan kurtulacaksınız. Bir kıyafeti iki kez giyebilmek için onlarla miks yapabileceğinz alt ve üstleri yanınıza almanız da çok eşya taşımanızı engelleyecektir.

8. Ruh halinize göre ayarlayın
Evinizi organize edeceğiniz saatleri kendi ruh halinize göre ayarlayın. Ama bunun için enerjinizin en yüksek olduğu saatleri seçin. Eğer sabahları daha enerjik oluyorsanız günün ilk saatleri organize edeceğiniz işler için daha uygun olacaktı r. Ama ben bir gece kuşuyum diyorsanız işlerinizi buna göre ayarlayabilirsiniz.

9. Yazın, hatırlayın
Çoğumuz gün içinde bir şeyleri yapmayı unutuyoruz. Bu da bazen bizi zor duruma düşürebiliyor. Küçük bir defter edinin ve aklınıza, unutmamanız gereken bir konu, fikir geldi- ğinde bu deftere not edin. Arada bir defterinizi kontrol ederek her şeyi zamanında yapmayı başarabilirsiniz. Ne kadar kolay değil mi?

10. Aman unutmamam gerekiyor!
Eğer ofisteyken evinizde yapmanız gereken bir şey aklınıza gerekirse onu unutmamak için yapmanız gereken şey çok basit. Çevirin evinizin telefon numarasını ve telesekreterinize not bırakın. Eve gidip telesekreterinizi dinlediğinizde yapmak istediğiniz şey aklınıza gelecektir.

11. Zamana yayın
Evinize yönelik büyük ve önemli işleri gözünüzde çok fazla büyütmeyin. Yapacağınız işi bölümlere ayırarak yapın. Örneğ in hurçlarınızı mı düzenleyeceksiniz, hepsini aynı günde düzenlemek yerine her gün bir tanesi yapmayı hedeşeyin. Böylece bir iki saat ayırarak işinizi yapmış olur ve kendinize de gezmek, kitap okumak gibi etkinlikler için zaman ayırmış olursunuz.

12. Motive olun
Yakın arkadaşlarınıza, akraba ya da iş arkadaşlarınıza yapacağı nız işleri hangi gün ve nasıl organize edeceğinizden bahsedin. Onlardan bunu zamanı geldiğinde size hatırlatmaları nı ve motive etmelerini isteyin. Bu işlerinizi toparlama konusunda size çok yardımcı olacaktır.

13. Kendinizi ödüllendirin
Günlük işlerinizi yaptıktan sonra hemen arkasından çok sevdiğiniz bir şeyi yaparak kendinizi ödüllendirin. Kendinize en sevdiğiniz diziyi seyretmek yerine dosya ve kağıtları nızı toparlamak için 15 dakika ayıracağınıza dair söz verdiyseniz bu sözü yerine getirin. Asla hile yapmayın. İşinizi bitirdikten sonra istediğiniz her şeyi daha keyişe yaptığınızı göreceksiniz.

14. Fatura klasörü oluşturun
Ne yaparsanız yapın ama ödemeniz gereken faturaları tek dosyada toplamayın. Faturalarınızı, kredi ekstrelerinizi, sigortaları nızı ayrı ayrı şeffaf dosyalara yerleştirip bir klasörde toplayın. Böylece onları daha kolay bulabilirsiniz.

15. İş yaparken fit olun
En beğendiğiniz televizyon programını seyrederken pedal çevirin, yürüme bandında yürüyün ya da jimnastik yapın. Telefondayken basit jimnastik hareketleri yapın. Çamaşır ya da bulaşık makineniz çalışırken bir kenarda oturup onların bitmesine beklemek yerine spor yapın. Çünkü bu zamanlar kendinize ayırabileceğiniz en güzel anlar.

16. Oyun haline getirin
Aile ve çocuklarınızla güzel bir oyun oynayabilirsiniz. Oda toplama, kirli çamaşırları düzenlemek gibi işleri çocuklarınızla oyun haline getirerek yaparsanız onlar da bundan keyif alacaktır. Onlara 10 dakika zaman tanıyın ve bu sırada odalarını düzenlemelerini isteyin. Eğer işlerini zamanında tamamlarlarsa, mesela onların sizinle birlikte kurabiye yapmaları na izin verin.

17. Hedef kartlarını unutmayın
Bir yabancı dil öğrenmek ya da bahçenizde bir şeyler yetiştirmek gibi hobileriniz varsa hedefinize kitlenmek için küçük kartlar alın. Bu kartlara yapmak istediğiniz şeyleri yazın ve bunları önem sırasına göre dizin. Hedeşerinizin arasına bir tarih yazın. Ve yapmak istediklerinizi o tarihe kadar gerçekleştirin. Her gerçekleşen iş ardından hedef kartınızı yırtıp atmak oldukça keyişi olacaktır.

18. Her gün birazını yapın
Evinizi bir seferde temizlemek ya da düzenlemek yerine her gün biraz zaman ayırarak bunu başarabilirsiniz. Küçük kartlar alıp bunların üzerine temizleyeceğiniz yerleri ve tarihleri yazın. Örneğin kart 1: banyoyu temizle, kart 2: elbiseleri yıka, gibi... Sonra yapılacak iş kartlarını bir kutuda toplayın ve iş bittikçe kartları atın, ancak bunu yaparken kutuya birkaç tane de boş kart atmayı unutmayın. Bu, o günün size ait olacağını gösterecektir. Bütün kartlar bittiğinde işe yeniden başlayabilirsiniz. Bu sistemi çocuklarınıza da uygulatabilir, alışkanlık edinmelerini sağlayabilirsiniz.

19. Yaptığınız plan işlemezse...
Yaptığınız plan işlemezse hemen ikinci bir plan geliştirin. Mesela trafik çok mu sıkıştı, kaza mı oldu, hava şartları mı sizi engelliyor, önemli değil. Eğer siz bunlar için alternatif bir plan geliştirdiyseniz günlük işlerinizi de çok kolay halledebilirsiniz. Önemli olan ikinci planınızın olması. Ancak işlerinizi halletmeden önce mutlaka ikinci bir planı da düşünmenizde fayda var. Böylece olumsuz bir şeyle karşılaştığınızda ikinci bir plan hazırlamak için zaman kaybetmezsiniz.

20. Zamanı doğru kullanın
Programınızın içinde 5 dakika ya da daha az zamanda halledebileceğ inizi düşündüğünüz işler olabilir. Örneğin maillerinizi kontrol etmek sizin için 5 dakika gibi gözükse de, aslı nda bu iş çok daha fazla zamanınızı alabilir. Çünkü maillerinizi bir kere okumaya başladığınızda cevap yazmanız ya da telefon etmeniz gerekebilir. Ve bu durumda gerçekten de 5 dakika sürebilecek bir iş uzayabilir.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları