ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

En iyi uyku pozisyonları

Yatma pozisyonu tercihiniz size bel ve boyun ağrısı, mide rahatsızlığı ve erken kırışıklık sorunu olarak geri dönebilir. Sağlığınız için en iyi uyku pozisyonunu Mynet Kadın'ın araştırmasını okuduktan sonra siz seçin.

İşte en iyi uyku pozisyonları ve sağlıklı uyku için dikkat etmeniz gerekenler...

 

Sırt üstü

İyi tarafı: Sırt üstü yatmak, boyun ve bel ağrılarını engellediği gibi asit reflüyü azaltır, kırışıklık oluşumunu minimuma indirir, göğüslerinizin zarar görmesini önler.

Kötü tarafı: Horlamaya yol açar.

 

Sırt üstü yatmak, başınız, boynunuz için rahatlık sağlar, omurganın doğal duruşunu korur. Belinizin eğrilerek zorlanmasına yol açmazsınız. Aynı zamanda reflü ile mücadele etmek için de doğru bir pozisyondur sırt üstü yatış. Çünkü başınız yüksektedir, mideniz yemek borusunun aşağısında kalır, böylece asit ya da gıda geri gelemez.

Sırt üstü yatmak aynı zamanda kırışıklık oluşumunu da önler, çünkü yüzünüze herhangi bir şey ile baskı uygulanmamış olur. Göğüslerinizin de ağırlığı desteklenerek sarkması engellenir.

Yastık seçimi

Horlama en çok sırt üstü pozisyonda uyurken ortaya çıkar. Bunun için kabarık bir yastıkla yatmaya çalışın. Bu, başınızı ve boynunuzu desteklemeyi sağlar.

 

Yan yatma

İyi tarafı: Yan yatmak, boyun ve sırt ağrılarını engeller, asit reflüyü azaltır, daha az horlamayı ve hamilelikte rahat uyumayı sağlar.

Kötü tarafı: Cildinize ve göğüslerinize zarar verebilir.

 


Yan yatmak horlamayı azaltması, omurgayı esnek tutması açısından oldukça sağlıklıdır. Reflü sorununuz varsa tercih edebileceğiniz ikinci en iyi yatma pozisyonudur.

Ancak cilt kırışıklıklarına yol açma ihtimali bulunur. Çünkü bu pozisyondayken yüzünüzün bir yarısıyla yastığa güçlü bir baskı uygularsınız.

Yan yatmak aynı zamanda göğüslerinizin sarkmasına da katkıda bulunabilir, çünkü göğüslerin bağ dokusu esner, göğüsler aşağı doğru itilir.

Hamileyseniz sol tarafınıza dönerek yatın; bu, kan dolaşımı için ideal pozisyondur.

Yastık seçimi

Kalın bir yastık seçin, çünkü omzunuzun üzerindeki boşluğu doldurmanız gerekir. Bu şekilde başınız ve boynunuz doğal pozisyonda desteklenir.

 

Cenin pozisyonu

İyi tarafı: Daha az horlamayı sağlar, hamileyken uyumayı kolaylaştırır. Boyun ve beş ağrısını önler, kırışıklık oluşumunu azaltır, göğüsleri sarkmaya karşı korur.

Kötü tarafı: Bu eğri pozisyon diyafram nefesini kısıtlar.

 

Bu pozisyonu sık kullanırsanız erken yüz kırışıklıkları ve meme sarkmalarıyla yüz yüze gelebilirsiniz. Vücudunuzu fazladan kıvrılması için zorlamayın.

Yastık seçimi 

Dolgun bir yastık seçerseniz, bu, başınıza ve boynunuza destek olmayı sağlar.

 

Yüzüstü pozisyonu

İyi tarafı: Horlamaya engel olur.

Kötü tarafı: Boyun ve bel ağrısına, kırışıklık oluşumuna ve göğüslerin sarkmasına yol açabilir.

 

Yüzüstü yatma, omurganın doğal duruşunu korumayı zorlaştırır. Eklemlere ve kaslara baskı uygular. Bu da sinirlerin hasar görmesine; ağrı, uyuşma ve karıncalanma oluşmasına yol açar. Gün içinde boynunuzu 15 dakika boyunca sadece tek bir tarafa döndürdüğünüzde duyacağınız acıyı düşünün. İşte yüzüstü pozisyonda da başınız saatlerce bir tarafa dönük kalır. Ertesi gün boynunuzda ağrı hissetmeniz kaçınılmaz olur.

Horluyor musunuz? Öyleyse yüzüstü yatma pozisyonu sizin için iyi olabilir. Yüzünüzün zemine dönük olması, üst solunum yolunun daha açık olmasını sağlar. Dolayısıyla horluyorsanız, bel ve boyun ağrısından mustarip değilseniz, yüzüstü yatmak sizin için faydalı olabilir.

Yastık seçimi

Bir tane ve ince bir yastık seçmelisiniz ya da hiç yastık kullanmamalısınız.

Kaynak : IVillage Türkiye

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları