ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Dünyanın en renkli şehirleri

 

Yaz tatili planlarınızı yaptınız mı? Eğer bu sene yurtdışı tatili yapmak istiyorsanız, bu renkli şehirlere mutlaka göz atın. Arjantin'den kutuplara dünyanın en renkli kasaba ve şehirleri tatil günlerinizi hiç olmadığınız kadar enerjik geçirmenize yardımcı olacak.

İşte dünyanın en renkli şehirleri...

 

Longyarbyen, Norveç

Longyarbyen büyük ya da sürekli gelişen bir şehir değil ama Arktik Okyanus'taki Norveç Takımadalarından oluşan Svalbard bölgesinin baş şehri olarak, yılın büyük bit kısmında tamamen karlarla kaplı bembeyaz şehir sülietine yansıyan renkli evleriyle çok güzel bir kontrast oluşturuyor.

 

Buenos Aires, Arjantin

Buenos Aires'in güney-doğusunda yer alan La Boca gerçek bir açıkhava müzesi gibidir. Sadece yayalara açık küçük bir sokak olan Caminito'da kısa bir yürüyüşe çıkın, yerel sanatçıların duvar resimleri ve grafitti çalışmalarındaki renklerin büyüsüne kapılmak işten değil.

 

Jodhpur, Hindistan

Belki de dünyanın en renkli şehri Hindistan'da "Mavi Şehir" olarak anılan Jodhpur olabilir. Mavi renge boyanarak kast sistemindeki Brahminlerin evlerini belli etmek amacıyla kullanılan boyama geleneği halen sürüyor.

 

St. John's, Kanada

Newfoundlan'daki of St. John's kasabasının merkezi, sıra sıra dizilmiş bitişik nizamdaki renkli evleriyle listemizin gözbebeklerinden. Balıkçıların gece zil zurna ya da belki de yorgun argın eve döndüklerinde kendi evlerini kolayca tanımaları için farklı ve capcanlı renklerde boyadıkları bu evlerde, halen bu renkli boyama geleneği sürüyor.

 

Wroclaw, Polonya

Aşağı Silezya'nın rengarenk bitişik nizam geleneksel kuzey mimarisine has blokları, aynı şehire yaşayan genç ve yaratıcı zevkleri olan popülasyonu gibi hayat ve zevk dolu bir güzellik sunuyor.

 

Stockholm, İsveç

İsveç'te renkli binaların olduğu bir çok farklı yer var. Bunların en rengarenk ve canlı olanı ise Gamla Stan'daki Stortorget Meydanı'nda bulunuyor. Stortorget'i Türkçe'ye çevirdiğimizde "büyük" anlamına geliyor ama bu meydanı gidip gördüğünüzde oldukça küçük bir alan olduğuna şaşırabilirsiniz.

 

Procida, İtalya

Pastel tonlarındaki binaların renklerinin hemen yanındaki denize yansıdığını hayal edin! İşte Procida... Ischia ve Capri Adası'yla birlikte Naples'te bulunan 3 volkanik adadan en küçüğü olan Procida, aynı zamanda en renklisidir. Farklı cephe düzenlerindeki binaların canlı renkleri ve camlara asılmış çamaşırlar, insana hayat lüks olmasa da çok güzeldir diye haykırıyor. Hatta deniz kıyısında daha da güzeldir!

 

Bristol, İngiltere

Bristol'deki Clifton kasabasındaki teraslı evler, hem mimari tarzları hem de canlı renkleriyle hemen yanıbaşlarındaki modern yapılarla hoş bir tezat oluşturuyorlar. Eski ve yeni arasındaki uyum bu olsa gerek. Siz de renkli ama eski evleri tercih ederdiniz değil mi?

 

Balat, İstanbul

İstanbul'un gayrimüslim nüfusunun eski yerleşkelerinden biri olan semt, bugünkü haline 19. yüzyılda kavuşmuş. Balat evlerini üç katlı, ön cepheleri dar ve üst katlarındaki cumba gibi çıkıntılarıyla kolayca tanıyabilirsiniz. Renk renk boyanmış bu binalarıyla dönem dizilerinin de gözde mekanı olan semt, şimdilerde yıkılmaya yüz tutmuş durumda. Eski İstanbul'u görmek isterseniz Balat'a uğramadan geçmeyin.

 

Barselona, İspanya

Barselona, dünyanın en sevilen, en canlı ve en popüler şehirlerinden biri olma özelliğinin yanı sıra, en renkli şehirlerinden de biridir. Gaudi'nin eserleriyle renklenen kent, dünyada en çok turist çeken şehirlerden biri olma özelliğini de yine bu dahi mimarın eserlerine borçlu dersek hiç de yalan söylemiş olmayız. Rengarenk mozaikleriyle fotoğraftaki Park Güell'i ya da 1887'de inşa ettiği Casa Batlló'yu gezince (Passeig de Gràcia, 43, 08007) buna siz de hak vereceksiniz.

Kaynak: skyscanner.com

Kaynak : IVillage Türkiye

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları