ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Dünyanın büyüleyici 10 doğa harikası

 

Yaz tatili için farklı bir destinasyon mu arıyorsunuz? O halde yerküre üzerindeki 10 doğa harikasını keşfetmeye hazır olun! O kadar güzeller ki gerçek olabileceklerine inanamayacaksınız. İşte dünyanın büyüleyici 10 doğa harikası... 

 


Büyük Mavi Delik, Belize

Belize'deki bu tuhaf delik tamamen doğal bir oluşum. 300 metre çapında ve yaklaşık 125 metre derinliğinde olan bu mavi delik, tüplü dalış için dünya üzerindeki en iyi yerlerden biridir.

 

Plitvice Gölleri, Hırvatistan

Hırvatistan'da bulunan bu doğa harikası 16 gölden oluşuyor ve her bir göl basamaklarla ve şelalelerle birbirine bağlı şekilde bulunuyor. Resimde göreceğiniz ahşap yürüyüş yolları ile 16 gölü ve şelalelerin arasında gezerek bu muhteşem güzelliği keşfedebilirsiniz.


Uçan Gayzer, Nevada, ABD

Bundan tam 40 yıl önce, çöle dönüşmüş eski bir göl yatağında jeotermal enerji kaynaklarını delen işçiler, kaynağın toprak altından püskürmesiyle birlikte minerallerin yükselip bu formu oluşturmasını sağlamış. Uçan Geyzer'in (Fly Geyser) diğer geyzerlerden farkı bu püskürmeye hiç ara vermiyor. Harika bir görüntü değil mi?


Zangye Danxia, Çin

Tarih öncesi milyonlarca yılda oluştuğu tahmin edilen kumtaşı şekilleri o kadar enteresan ki, sanki devasa bir el bu alanda ebru sanatı çalışması yapmış hissi uyandırıyor.

 


Çizgili Buzdağları, Antarktika

Antartika kıtası, görenlerde bu dünyaya ait olmayan kendine has bir kara parçası hissi uyandırıyor. Buzdağları bazen beyaz veya mavi olabiliyorken bazıları ise mavi-beyaz çizgili görünümlere sahipler. Çizgili olanların şaşırtıcı olduğu kadar büyüleyici bir görüntüleri var. 

 

Cehennem Kapısı, Türkmenistan

Çapı 70 metreyi bulan Cehennem Kapısı'nın hikayesi biraz Uçan Gayzer'in (Fly Geyser) oluşumunu hatırlatıyor. Metan gazı üreten bu devasa kuyu 1971 yılında, doğal gaz kaynaklarını araştırdıkları sırada Rus yer bilimi uzmanları tarafından tesadüfen keşfedildi. Bilim adamlarının metan gazının çevreyi etkilemesini önlemek için ateşe verdikleri kuyu o gün bugündür hiç durmadan yanmaktadır.

 

Côted'Albâtre, Fransa

Antalya'daki falezleri hepimiz biliriz. Şimdi falezlerin yer yer kemer gibi oluşumlar ile 130 km uzunluğunda ve 100 metre yüksekliğinde bembeyaz renkte uzandığı bir sahil şeridi hayal edin. İşte burası Fransa'nın ünlü Côted'Albâtre'si yani Türkçesi ile kaymaktaşı sahili. Bozulmamış doğasıyla ne kadar harika görünüyor değil mi?


Bryce Kanyonu, ABD

İsmi kanyon olsa da deniz seviyesinden 2000 metre yüksekliği ve piramit benzeri kaya oluşumlarıyla bir doğa harikası olan Bryce Kanyonu aslında bir kanyon değildir. Rüzgar, su ve buz erozyonu ile meydana gelmiş bu kaya formları tıpkı Kapadokya'daki Peribacalarını andırıyor.

 

Salar de Uyuni Gölü, Bolivya

Dünyanın en büyük tuz gölü olan Salar de Uyuni(10.582km2'yi kaplar), gündüz resimde gördüğünüz gibi ayna gibi ışıldayan görüntüsü ile buz tutmuş bir göle benzer. Üzerinde yürüdüğünüzde ise ayağınıza değen kütlenin buz değil, tuz kristalleri olduğunu fark edersiniz.

 

Pamukkale, Denizli

Ve tabii ki ülkemizin ve Denizli'nin gözbebeği Pamukkale Travertenleri. Bu gerçek üstü güzellik, aynı zamanda insanlar için sağlık kaynağı olması nedeniyle Türkiye'den ve dünyadan binlerce turist çekmektedir. Sakin zamanlarına rastlamak isteyenlerdenseniz bahar aylarında ziyaret etmeyi tercih edebilirsiniz.

Kaynak: Skyscanner.com

Kaynak : IVillage Türkiye

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları