ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Doğum Kontrol Hapındaki TehlikeABD’de California Üniversitesi’nde görevli bilim adamlarının araştırmasına göre doğum kontrol hapı, kadınların olayları “anımsama” biçimlerini etkiliyor. Hap kullananlar, bir olay başlarına geldiklerinde fazla ayrıntı hatırlamıyor, ama olayın etkisi onlarda kalıcı oluyor. Hap kullanmayanlar ise başlarına gelenleri daha ayrıntılı bir şekilde anımsıyorlar.

Araştırma ekibinin başkanı Larry Cahill, hap kullanan kadınların hafızalarının zarar görmediğine, sadece olayları anımsama şekillerinin farklı olduğuna dikkat çekti. Cahill ve ekibi, hap kullanan ve kullanmayan kadınlara bir kazanın görüntülerini gösterdikten sonra konuyla ilgili sorular yöneltti.

Hap kullananların, kazadaki “üzücü” ayrıntılar üzerinde durmadıkları, ama durumdan hayli etkilendikleri görüldü. Hap kullanmayanların ise otomobilin renginden yangın söndürme tüpüne kadar, çok daha fazla ayrıntıyı anımsadıkları belirlendi. Araştırma sonuçları “Neurobiology of Learning and Memory” adlı dergide yayınlandı.

YATAKTA BUNLARA GÜVENMEYİN!

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

evet bence çok doğru

güliz - 16-09-2011 06:36
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları