ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Doğum Kontrol Hapına Dikkat!

Türkiye Meme Dernekleri Federasyonu Başkanı ve Meme Sağlığı Derneği (MEMEDER) Tarama Merkezi Proje Koordinatörü de olan İstanbul Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vahit Özmen, kanserin en ciddi ölüm nedeni olan, görülme sıklığı hızla artan bir hastalık olduğunu söyledi.        

Nükleer atıklar, genetik yapısı değiştirilmiş gıdalar ve stresin kanserin artışında önemli rol oynadığını ifade eden Özmen, dünyada her yıl 10 milyon insanın kanser olduğunu, bunlardan 5 milyonunun öldüğünü belirtti.        

Özmen, 'Kadınların uzun süre doğum kontrol hapı kullanması meme kanseri riskini artırmaktadır. Hiç doğurmamak, erken adet görmeye başlamış olmak, süt vermeme gibi nedenler de bu kanserin oluşumunda önemli bir faktördür. Meme kanserinden korunulması için dengeli beslenmeli ve düzenli egzersiz yapılmalıdır. Kadınlar en sık, memelerinde ağrısız kitle şikayetiyle doktora gelmektedirler ama meme kanserinde amaç henüz hastalık belirtileri ortaya çıkmadan mamografiyle tanı koymaktır. Ülkemizde meme kanseri sıklığı hızla artarken bu konuda farkındalık oluşturulamaması hastalığın geç teşhis edilmesine, memenin alınmasına, ölüme neden olmaktadır'' dedi.
        
BAHÇEŞEHİR MEME KANSERİ ERKEN TANI VE TARAMA PROJESİ

Prof. Dr. Özmen, Bahçeşehir Meme Kanseri Erken Tanı ve Tarama Projesi'nin Türkiye'de toplum tabanlı, 10 yıllık sürede uygulanması gereken bir proje olduğunu bildirdi.        

Hedefin bu bölgede oturan 40-69 yaşlarındaki yaklaşık 5 bin kadını evlerinde ziyaret ederek ücretsiz dijital mamografi ve muayene yapılan MEMEDER'e davet etmek olduğunu bildiren Özmen, piyasa değeri yaklaşık bin TL'yi bulan bu hizmetin ücretsiz yapılacağını ifade etti.        

MEMEDER'in Başakşehir Belediyesinin arkasındaki Gelişim Akademisinde yer aldığını bildiren Özmen, burada geçen yıl bin 600 kadına dijital mamografi, bin kadına doppler ultrasonografi, 35 kadına vakumlu biyopsi, 6 kadına erken meme kanseri tanısı konularak tedavilerinin yapıldığını söyledi.        

Yıl içinde 3 bin kadına ulaşmayı hedeflediklerini ifade eden Özmen, Başakşehir'de gerçekleştirilecek projenin Türkiye'ye örnek olacağını ve yaygınlaştırılacağını kaydetti.
 

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

ben kullnamayı hiç düşünmüyorum

emineburak - 29-08-2010 03:44
kesinlikle doktor tavsiyesi önemli

1904 - 26-06-2010 12:00
sağlık konusuna değinmeniz çok güzel

cenan - 06-06-2010 10:04
e sonuçta ilaç yani kimyasal bir ürün yararının yanında muhakkak zararıda olur.

derviş - 11-04-2010 09:17
çok dikkat etmek lazım en değerli varlığımız sağlık

kadriye - 06-04-2010 10:56
önemli bir haber bu tarz hapları kullanan hanımlar dikkatli olmalı

dimple1905 - 04-04-2010 03:20
gereken kontroller düzenli olarak yaptırılmalı geç kalmanın sonuçu kötü oluyor

naime - 02-04-2010 11:55
hanımlar bu konuda gereken özeni göstermeli

mehtap - 02-04-2010 11:50
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları