ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Dişeti İltihabı Nedir?Gingivitis Nedir?
Gingivitis, dişeti hastalığının ilk ve tedavisi en kolay aşamasıdır. Dişeti iltihabının nedeni, sürekli olarak dişlerin ve dişetlerinin çevresinde oluşan yumuşak, yapışkan, renksiz bakteri filmi olarak tanımlayabileceğimiz plaktır.

Diş ipi kullanılmadığı ve dişler her gün fırçalanarak plak uzaklaştırılmadığı takdirde plak, dişeti dokusunu tahriş eden toksinler üreterek dişeti iltihabına neden olabilir. Dişeti hastalığının en erken aşaması olan bu dönemde hasar önlenebilir, çünkü dişi tutan kemik ve bağlı dokuları henüz etkilenmemiştir. Tedavi edilmediği takdirde, dişeti iltihabı periodontitise dönüşebilir, dişlerinizde ve çenenizde kalıcı hasara yol açabilir.

Dişeti iltihabı oluştuğunu nasıl anlarım?
Dişeti iltihabının klasik belirtileri, diş fırçalama sırasında kanayan kızarık, şişmiş veya hassas dişetleridir. Dişeti hastalığının bir başka belirtisi de, dişlerin uzun görünmesine yol açan dişeti çekilmesidir. Dişeti hastalığı, diş ve dişetleri arasında, plak ve yiyecek artıklarının toplanmasına yol açacak cepler oluşturabilir. Bazı insanlar, hastalık ilerlemese bile tekrarlayan kötü ağız kokusu veya ağızda kötü tatla karşılaşabilirler.

Dişeti iltihabını nasıl önleyebilirim?
Önemli olan iyi bir ağız bakımıdır. Diş hekimi tarafından profesyonel temizlik yapılması da son derece önemlidir; çünkü plak sertleştiğinde ve tartar halini aldığında, sadece diş hekimi tartarı temizleyebilir.

Aşağıdaki konulara dikkat ederek dişeti iltihabının oluşumunu engelleyebilirsiniz:
•Plak ve yiyecek artıklarını temizleyip tartar oluşumunu kontrol etmek amacıyla dişleri doğru şekilde fırçalamak ve diş ipi kullanmak.
•Çene kemiğiniz ve dişleriniz için doğru şekilde beslenmek.
•Sigara ve diğer tütün ürünlerinden uzak durmak.
•Düzenli olarak diş hekimine giderek diş muayenesi yaptırmak.
 

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

sigara içmiyoerum ama bendede diş eti çekilmesi var ne yapıcam bilemiyorum.doktora gittim dişlerimin hep çekileceğini söledi .çare arıyorum

cenan - 29-02-2012 08:33
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları