ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Derin Uyku Sırları
Uykunun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Kaliteli bir uyku sonrası daha dinç, daha zinde olduğumuzda kesin. Gece boyu uykumuzu bölen bir sürü etken var. Bunlardan en sık karşılaştığımızda ışığın etkisi. Odanızdaki tüm lambaları söndürmüş olsanız bile, evde sizden başka yaşayanlar varsa, onların ışığı açması, sışarıdan gelen otomobil farları, dijital saat veya sokak lambası gibi ışıklar uykunuzu siz fark etmeden kalitesiz bir hale sokabilir. 
Uykunuzu bölerek melatonin üretimini durdurabilen bu ışıklara karşı alabileceğiniz en iyi önlem uyku maskesi kullanmaktır. Uyku maskesine alışık değilseniz önce yadırgayabilirsiniz. Ancak alıştıktan sonra uyku maskesi ile uyumanın ne kdar dinlendirici olduğunu fark edecek ve vazgeçmek istemeyeceksiniz. 

Uyku maskesi sizi rahatsız etmeyecek, sıkmayacak ve kaşındırmayacak yumuşak bir kumaştan yapılmış olmalıdır. Aksi taktirde uykunuz daha fena kaçabilir. Maskenizi taktıktan sonra gözlerinizi açıp ışığın gerçekten içeri girmediğinden emin olmalısınız. Uyku maskesini gündüz uykusu uyumanız gerektiği ancak karanlık olmadan uykuya dalamadığınız durumlarda da tercih etmelisiniz. Gündüz uykusunda bile kısa sürede uykuya almanızı sağlayacaktır.

Eğer bir uyku maskeniz yoksa, galerimizi inceleyebilir ve beğendiğiniz bir modeli seçip kendi uyku maskenizi kendiniz dikebilirsiniz.

 

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları