ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Deodorant Meme Kanseri Yapar mı?

Ekim ayı boyunca tüm dünyada meme kanserine karşı kampanyalar gerçekleştiriliyor. Bu sırada kanserin neednlerine dair yanlış bilinen konulara açıklık getiriliyor. İşte meme kanserinin nedenlerine dair yanlış bilinenler ve doğruları..

Deodorant veya rollerlar meme kanserine neden olur: Yanlış. Dünyada bilimsel olarak bu konuda bilimsel verilere ulaşılmamış. Bu söylentinin henüz bilimsel bir dayanağı yok.

Her beze, sertlik kanserdir: Yanlış. Her beze, sertlik kanser değildir ancak mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilip görülmesi gerekir.
Sadece ailesinde meme kanseri öyküsü olanlar risk altındadır: Yanlış. Her kadın meme kanserine yakalanma riskine sahiptir. Ailesinde göğüs kanseri olanların hepsi meme kanserine yakalanmaz ancak doktorunuzla bu gerçeği paylaşmalı yine de tedbirli davranmalısınız.
Meme kanseri Afrika kökenli Amerikan kadınlarda olmaz: Yanlış. Afrika kökenli Amerikan kadınlarda meme kanseri daha az görülse de, tamamen görülmediği söylenemez. Hatta bazen beyaz kadınlara oranla daha agresif ve yayılmacı bir yapı izleyebiliyor. Göçmenlerin bu tür risklere karşı kontrolleri ihmal etmemeleri tavsiye ediliyor.


Eğer biyopsi yaptırırsanız kanser yayılabilir: Yanlış. Bu kesinlikle doğru değil. Yıllarönce insan kaynaklı ve teknik araçların yeterli olmaması buna neden olmuş olabilir ancak şimdi böyle bir şey söz konusu değil. Biyopsi yapılarak anlaşılmayan bir sorun ödürücü olur.

 


Göğüs kanseri 40 yaşından sonraki kadınları etkiler: Yanlış. İleri yaşta göğüs kanseri riski artıyor ancak her yaşta bu riskin var olduğunu gösteren vakalar var. 20 yaşından başlayarak jinekolojik ve meme kontrolleri düzenli olarak yapılmalı. 40 yaşından sonra her yıl mamografi yaptırmak erken müdahaleyi sağlar.


Sütyen göğüs kanseri yapar: Yanlış. İnternette dolaşan bu söylentiyi kanıtlayan bilimsel bir veri yok.Bu konuda sorun yaşayacağını düşünenler kendilerini rahatlatmak için pamuklu, sentetik madde içermeyen sutyen kullanabilirler.
Mamografi yaptırdıysanız göğsünüzü kontrol etmek zorunda değilsiniz: Yanlış. Mamografi sınucunuz temiz çıksa da, elinizle ara ara kontrol yapın. Size rahatsızlık veren, farklı bir durum ortaya çıkmışsa doktorunuzla görüşün.
Küçük göğüslü kadınlar meme kanseri olmaz: Yanlış. Meme kanseri büyüklükle ilgili değildir. Göğsün büyüklüğü riski artırmaz, vücut büyüklüğü artırabilir. Aşırı kilolu olan kadınların meme kanserine yakalanma risklerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu nedenle sağlıklı yaşamaya, fazla kilo almamaya dikkat edin.

 

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

her duyduğunuza inanmayın bence önce bir doktora gitmek gerekir

GÜLHAN - 08-01-2011 09:58
bu yazıyı herkes okumalı teşekkürler


cenan - 18-10-2010 11:27
çok faydalı bilgiler

naime - 15-10-2010 12:05
tüm hanımların okuması gereken bir yazı

mehtap - 14-10-2010 06:21
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları