ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Damacana mı sağlıklı, pet şişe mi?

 

Su tüketmenin insan sağlığı için faydası, tartışılmaz bir gerçek. Uzmanlar, günde en az iki litre su tüketmek gerektiğini söylüyor. Fakat en çok tüketmemiz gereken sıvının nasıl olması gerektiği konusunda birçoğumuzun aklı halen bulanık. Pet şişeler zararlı mıdır, tercih edilen su markasının sürekli değiştirilmesi gerekir mi, su arıtma sistemleri sağlıklı mıdır gibi sorulara Beslenme ve Diyet Uzmanı Sanem Apa açıklık getirdi. İşte tüm merak edilen sorular...

 

- Pet şişeler sağlığa zararlı mıdır?
Suyun ambalajlanmasında kullanılan pet şişeler, sağlığa zararlı değildir. Ters osmoz (Şebeke suyu elde etmeye yarayan arıtma sistemi) yöntemiyle üretilmemiş olan ve pH değeri (pH 6,5-9,5) en yüksek olan suyu tercih etmek, sağlıklı bir karar olur.

 

- İçme suyunu seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
Tükettiğimiz doğal kaynak ve mineralli sularının temiz ve kaliteli olup olmadığından emin olmalıyız. Suyumuzu seçerken etiket bilgilerinin güncel olduğunu kontrol etmeliyiz. Tercih ettiğimiz suyun, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Avrupa Birliği (EC) ve Türk Standartları (TS) tarafından belirlenmiş değerlere uygun olup olmalı. Tüketicilerin günlük tüketilen suyu tam anlamıyla kontrol etmesi mümkün olmuyor. Bu nedenle fiziksel olarak değerlendirme yapmak faydalı olabilir. Suyun rengi bulanıksa ya da su yosunlanmışsa almamalıyız.

 

- Suyu hangi ortamda ve nasıl muhafaza etmeliyiz?
Aldığımız suyun kullanım ömrünü uzatmak ve mineral değerlerinden en yüksek şekilde faydalanabilmek için suyu, serin ortamda ve güneş ışığının direkt vurmayacağı şekilde muhafaza etmek gerekir. Damacana kullananlar özellikle pompa temizliğine dikkat etmeli. Çünkü sık sık temizlenmeyen pompalarda oluşan mikrobiyolojik maddeler, suyun kalitesini bozar. Kullanılan pompaların haftada en az bir kez sökülüp sirkeli suda 10-15 dakika bekletilmesi ve iyice durulandıktan sonra kullanılması gerekir.

 

- Damacana yerine litrelik pet şişe kullanmanın sağlığa faydası var mıdır?
Pet şişeler su içmeyi kolaylaştırır ama çevre temizliği ve kişisel sağlık açısından plastik kullanmamak daha faydalıdır.

 

- Su arıtma cihazı kullanmanın sağlıklı su tüketimindeki payı nedir?
Akan su sağlık açısından daha faydalı olacağından arıtma cihazı kullanmak yerinde bir tercih. Çünkü hijyen kontrolü açısından ev arıtma sistemleri daha güvenli. Fakat arıtma cihazı alırken dikkat edilmesi gereken noktalar var. Cihazın arıtırken, sudaki mineralleri ne kadar değiştirdiğine ve suyun pH değerini artıran özellikte olduğundan emin olunmalı.

 

- Kullanılan su markalarını sürekli değiştirmek, farklı minerallerden faydalanmayı sağlar mı?
Her kaynaktan elde edilen suyun mineral değerleri farklı. Dolayısıyla dönemsel olarak farklı suları güvenilir olduğundan emin olmak şartıyla tüketmek faydalı olur. Her suda farklı mineral olmayabilir ama her sudan alınan mineral miktarı farklı olduğundan arada marka değiştirmek faydalı.

Kaynak : IVillage Türkiye

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları