ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Çocukların Yaratıcılığı


Hayal gücü çocukların en büyük silahıdır. Bu sayede ufacık şeylerle dünyayı kurtarabilirler. Doğuşlarından itibaren barındırdıkları bu hayal güçlerini beslemek ve bu sayede yaratıcı çocuklar yetiştirmekse anne babalara düşüyor. İşte  hayal gücü ve özgüveni yüksek, yetenekli çocuklar yetiştirmenn sırları.
3-4 yaş çocuğu

Bu yaş döneminde bebeklikten çocukluğa geçiş yapılır. Çok canlı hayal güçleri vardır. Gerçek dışı hikayeler anlatabilirler. Bu dönemde korkular ve kaygılar görülebilir. Espiri yetenekleri gelişir ama saçma kelimelere gülüp bunu sık sık tekrarlayabilirler. Resim ve boyama yapmayı çok severler. Gerçekle hayalı ayırt edemezler. Bu ayrım 5 yaşından sonra  gelişir. Yaşıtlarıyla oyun oynamaya başlarlar. Bu oyunlarda gerçek hayatla ilgili öğeler dikkat çeker. Oyun gerçeğin bir dışvurmudur. Bağımsızlık kazanmaya başladıkları için özgüvenleri artar ve çevreyi keşfetmeye başlarlar.
Hayal gücü ve yaratıcılık
Yaratıcılık: Yeni bir ürün ya da süreç ortaya çıkartmaktır. Çocukların gerçek hayatta yapabileceklerini öğrenmelerinin yolu hayal gücünden geçer. Hayal gücünü geliştirmek için yapılan etkinlikler aynı zamanda onların duygusal ve zihinsel olarak da gelişmelerini sağlar.

Ayrıca bebeklerin duyuları sayesinde  çevrelerine karşı farkındalıkları gelişir. İlk dönemde nesneleri ağızlarına götürerek onları tanımaya çalışırlar. Motor becerileri geliştikçe bu defa dokunma yoluyla tanırlar.

Hayal eden çocuk duyarlı olur
Çocukalar çevrelerinde gördükleri taklit etme becerisine sahiplerdir. Yaşları büyüdükçe ebeveynlerini, medyada gördüklerini ve çevrelerinde olup bitenleri taklit etme yetenekleri gelişir.

Hayal gücünün geniş olması çocuğun dış dünyaya olan duyarlılığını geliştirir. Böyece  çevresine karşı çok daha dikkatli olur. Çocuklar için etkinlikler kuulduğunda , bundan haz duyarlar ve bu durum özgüveni destekler.
Çocuğa sınır koymayın

Oyunları ve yaptıkları etkinlikler sırasında  ebeveynleri tarafından süreklı sınırlandırılan çocukların iç dünyasının zenginleşmesi beklenemez.
duygu ve düşüncelerin rahat ifade edilebilmesi duygusal olarak güven veren bir ortamda ortaya çıkar. Bu nedenle anne babalara düşen bazı sorumluluklar var.

•Resimli masal kitapları okuduğunuzda resimlere bakarak hayal güçlerine göre kendi hikayelerini yaratmasına izin verin.
•Bazı çocukları yeni aldıkları oyuncakları kendileri keşfetmek isterler.
•Resim yapmak bu yaş çocuklarınınhayal güçlerinin zenginleşmesine yardımcı olur.
•Çocuk tiyatroları da gelişimleri için de güzel bir aktivitedir. Tiyatroyu izlerken benzer bir durumda kendilerinin de diyeceğini düşünürler.
•Özellikle 3-4 yaş çocuklarının hamurla oynamaları nesne oluşturmaları oldukça faydalı olacaktır.
•6 yaşından önce müzikle tanışmış olan yaşına uygun müzik eğitimi alan çocukların yaratıcılıkları da olumlu yönde etkilenir.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

imkan verilirse neden olmasın

güliz - 23-08-2011 04:06
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları