ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Çocuklar İçin Kuru Yemiş


Atıştırmalıkların başında gelen kuru yemiş, özellikle çocukların gelişimi için önemli bir besin kaynağı.

Protein, lif ve çinko bakımından zengin olan kuru yemişleri çocuklarınızın da sevmesi için çabalayın.

Kuru yemişi çoğu insan sever. Özellikle televizyon izlerken ya da canımız sıkılınca bol bol atıştırırız. Ama kuru yemişin ne kadar yararlı olduğunun birçoğumuz farkında değiliz. Özellikle bazı kuru yemişlerin çocuk gelişimindeki önemi çok büyük. Küçük çocuklar için son derece gerekli olan protein, lif, çinko ve diğer önemli elementler sert kabuklu yiyeceklerde bulunuyor. Bu yüzden uzmanlar, çocukların kuru yemiş tüketmesinin önemli olduğunu belirtiyorlar. Çocukların yemesi gereken kuru yemişleri ve bunların yararlarını Tutar'lı Diyet Beslenme Danışmanlık ve Yaşam Koçluğu'ndan Diyetisyen Serkan Tutar  anlattı.

Ceviz: İyi bir bitkisel protein kaynağı olmasının yanı sıra, omega-3 kaynağıdır. Omega-3 içeriği ile vücudu iltihaplanmaya karşı korumakla kalmaz, kalp sağlığı üzerinde de olumlu etkiler gösterir. Ceviz, melatonin için de iyi bir kaynak olarak kabul edilir. Melatonin içeriği nedeniyle, hücre yenilenmesinde ve yaşlanmanın geciktirilmesinde de etkili olabileceği düşünülür.

Amerikan fıstığı: Amerikan fıstığını diğer kuruyemişlerden ayıran en önemli özelliği, doymuş yağ asidi içeriğinin yüksek olmasıdır. Bazı durumlarda alerjik besin olarak kabul edilir. Özellikle ailesinde besin alerjisine sık rastlanan bebeklerin besinlerinde ilk 3 yıl kuruyemişlerin yer almaması önerilir.

Kaju fıstığı: Günde bir avuç kaju, günlük bakır ihtiyacının yüzde 38'ni karşılar. İçerisinde bulunan triptofan, mutluluk verici bir aminoasittir. Ayrıca içindeki magnezyum, kalp kasının çalışmasında, kan basıncının düzenlenmesinde, sinir iletiminde ve kasların gevşemesinde etkilidir.

Şam fıstığı: Özellikle solunum sistemi rahatsızlıklarının yaşanmasını engelleyen Şam fıstığının kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini düzenli tüketimde azalttığı bilinir. İçeriğinde bulunan protein, bu fıstığı diğer kuruyemişlerden ayıran en önemli özelliktir.
Pikan cevizi: Antioksidan özelliği güçlüdür ve bağışıklık sistemi için önemlidir. Ayrıca magnezyum, E vitamini, kalsiyum ve potasyum içerir.

Fındık: Dünyada bulunan tüm besin öğelerini bünyesinde bulunduran tek besin fındıktır. Kemik ve vücut gelişimini desteklediği için çocukların tüketmesi gereken fındık, özellikle solunum sistemi rahatsızlıklarının yaşanma riskini düşürür.

Badem: Bademin yararları vücut için vazgeçilmezdir. Özellikle bağırsak sisteminin düzenli çalışmasındaki ve bebeklerin gelişimindeki katkıları önemlidir. Sinir sisteminin gelişimi için de önemlidir.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

kuruyemişin her yaş grubuna faydası tartışılmaz

nıluferdonmez - 29-10-2011 03:12
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları