ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Çocuk Felci'ne Kırmızı Alarm


 

 

Sağlık Bakanlığı, Suriye'deki çocuk felci iddiaları üzerine harekete geçti. Mülteci kampları ve Suriye ile sınır olan illerde 5 yaş altı çocuklarda ek doz aşısı yapılacak. Ayrıca, bölgeye giriş-çıkış yapanlar da aşılanacak. Aşı kampanyası ile ilgili hazırlıklar büyük ölçüde tamamlandı ve uygulama yakında başlatılacak.

Bu çalışmada, 30'un üzerinde "çocuk felci ile eşleşen vaka" tespit edildiğini ifade eden Şakfe, bu vakaların Sibeyhan semtinde yoğunlaştığını belirtti.

 

Kent meclisi ve destek koordinasyonu biriminin işbirliğiyle halkı bilinçlendirmek ve hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla paneller düzenlendiğini dile getiren Şakfe, ilk aşamada çocuklar için 8 bin doz aşı temin edildiğini kaydetti.

14 Yıldan Sonra İlk Defa

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Sağlık Örgütü'nden geçen ay yapılan açıklamada, Suriye'de, 14 yıl aradan sonra ilk defa, çocuk felciyle ilgili "2 şüpheli vaka"ya rastlandığı bildirilmişti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilisi Oliver Rosenbauer da BM Cenevre Ofisi'nde düzenlediği bir basın toplantısında, Deyru'z Zor bölgesinde tespit edilen 22 şüpheli çocuk felci vakasından 10'uyla ilgili araştırmanın tamamlandığını ve bu çocuklarda "Tip 1" çocuk felci virüsü tespit edildiğini açıklamıştı. Rosenbauer, hastalığın yayılma riski bulunduğuna işaret etmişti.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

inşallah kimseye bulaşmaz hatayda çok suriyeli var allah korusun


nıluferdonmez - 14-12-2013 09:51
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları