ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Çocuğuzun İştahı Açılsın


Çocuklar bir dönem yemek yemektense daha çok oyun oynamayı tercih ederler. İşte çocuğuzunun yemek yemesini sağlıycak ve iştahsızlığını ortan kaldıracak öneriler.

Yemek resmi gösterin
İngiltere’de yapılan bir araştırma çocuğunuza yedirmek istediğiniz şeyin fotoğrafını göstermenin faydalı olduğunu ortaya koydu. İngiltere’deki Reading Üniversitesi psikologları, düzenli olarak sebze ve meyve resimleri gösterilen bir yaşındaki bebeklerin, normal diyetlerinin bir parçası olmayan bu besinleri tatmaya daha istekli olduklarını saptadı.
Seçenekleri arttırın
Yemek hazırladığınızda çocuğunuzun sevdiği birkaç çeşit yemeği sofraya koyun. Sadece tek bir seçenek olduğunda çocuğunuz huysuzlanabilir. Fakat başka seçeneği olduğunda yemesi daha kolay olacak.
Sofra düzeni kurun
Çocuğunuz için sofra düzeni çok önemli. Özellikle görüntüsü güzel olan yiyecekleri yedirmenin daha kolay olduğunu unutmayın. Yiyeceklerin sunumunda renk, koku ve görünüme özen gösterin.
Bırakın kendi yesin
Çocukların en sevdiği şey büyükler gibi davranmak. Eğer yemek yerken kendisi kaşık, çatal kullanmak istiyorsa bırakın kullansın. Etraf kirlenecek diye üzülmekten vazgeçin ve döke saça yemesine izin verin.
Abur cuburu engelleyin
İngiltere’de Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, abur cuburun beslenmeyi olumsuz yönde etkilemenin dışında çocukların öğrenme zorluğu ve davranış sorunları yaşamasına da yol açtığını da ortaya koydu.
Evdeki ortamı rahatlatın
Evde yaşayan gergin bir hava, tartışma ortamı çocukların iştahlarının kesilmesine neden olabilir. Bazen çocukluk kıskançlıkları da iştahı olumsuz olarak etkileyebilir.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları