ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Çocuğun Sorularını Düzgün Yanıtlayın

Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ramazan Arı, okula yeni başlayan çocuğa 'Nereden buluyorsun bu soruları?', 'İcat çıkarma', 'Sana ne?' gibi sorularla azarlanmasının çocuktaki merak duygusunu yok edebileceğini bildirdi.Bireylerin, tam anlam veremedikleri durumlar karşısında zihinlerinde dengesizlikler oluştuğunu ifade eden Arı, özellikle 6 yaş dönemi çocukların zihninde oluşan soruları cevaplamak için çok soru sorduğunu, zihnindeki resmi tam manasıyla tamamlamaya çalıştığını söyledi.Zihin gelişiminin insanlarda 16 yaşın sonuna kadar sürebildiğini anlatan Arı, "6 yaş civarındaki çocuklar, bazı şeyleri anlayamayabilir. Dolayısıyla bazı sorulara cevap ararlar. Karşılığını alamadığı cevaplar onların zihnini rahatsız eder. Rahatsız edince de merak duygusu oluşur. Dolayısıyla bu merak çocuklar için öğrenmenin motorudur" dedi.

İnsan zihninin, yeni birşeyler öğrendiği zaman mutluluk hormonu salgıladığını vurgulayan Arı, çocukların da meraklarını giderdikleri zaman mutlu olduklarını dile getirdi.Çok soru soran çocuk daha zeki oluyorÇok soru soran çocuğun akranlarına göre daha zeki olduğunu vurgulayan Arı, şunları kaydetti: "Kafalarında daha büyük ve bütün bir resim oluşturmak isteyen çocuk, daha zeki olur. Soru soran çocuğa cevap verirken bazı şeylere dikkat etmeliyiz. Onlara öyle bir cevap vermeliyiz ki, çocuk verilen cevabı anlayabilmeli ve kafasındaki resmi tamamlayabilmelidir. Soyut şeyler anlattığımızda çocuk kafasındaki resmini tamamlayamaz. Biz genellikle, 'Nereden buluyorsun bu soruları?', 'İcat çıkarma', 'Sana ne' gibi sorularla çocuktaki merak duygusunu öldürürüz. Oysa, öğrenmenin gelişmenini tek bir yolu vardır. O da meraklarımızı, ne gerekiyorsa deneyerek, soraraköğrenmektir. Bu konuda çocukları engellememek lazım."İlköğretim yetenek havuzudurÇocukların tercih ettiği oyun biçimlerinin ve davranışlarının yaşam biçimlerinden ve kültürel özelliklerinden etkilendiğini belirten Arı, ilköğretimin yetenek havuzu olduğunu söyledi.Bu dönemde çocukların yeteneklerini tanıyacaklarını ve geliştireceklerini ifade eden Arı, sözlerine şöyle devam etti: "Bu dönemde tanıma ve geliştirme ise öğretmen sayesinde olur. Disiplin ve öğrencilerin özgürce araştırma isteği arasında bir çelişki vardır. Disiplin bir kurala bağlı olmak demektir. Soran araştıran, talep eden, merak eden öğrenciler hocayı da rahatsız eden öğrencilerdir" diye konuştu.Arı, ilköğretime yeni başlayan çocuğun davranış problemleri yaşayabileceğini, her davranışın da bir problem olarak algılanmamasını, çok zor durumda kalınırsa bir danışmana başvurulması gerektiği önerisinde bulundu.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

bu sorun çok önemli gelişimleri açısından

gülüm42 - 30-03-2011 07:28
çocuğum yok ama,yeğenlerime karşı elimden geleni yapıyorum.

sıla - 21-03-2011 11:37
benim oğlanın bir çenesi var maşşallah bıktırıyoo bizi

GÜLHAN - 03-01-2011 11:19
elimizden geleni yapıyoruz ama sorularda bitmiyor.

gülüm42 - 23-12-2010 09:37
tüm sorular uygun bir dille cevaplanmalı çocuk deyip geçmemeli,ki bilgi hazineleri çocukken doğru bilgilerle dolsun

nevince - 23-12-2010 12:34
aslında bizler geçimin akıntısına kapılmış gidiyoruz.ben çocuğumla ilgilenebiliyorum ama bir başkası bunu yapamıyor,mesela en basiti tarlada çalışan bir anne ve baba buna nasıl bir çözüm bulabiliriz.

cenan - 22-12-2010 12:03
bu konu çok önemli tüm anne ve babalar vede diğer büyükler okumalı

naime - 21-12-2010 04:59
bencede her zaman gerçek söylenmeli,soruları cevapsız bırakılmamalı

mehtap - 21-12-2010 04:54
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları