ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Bu Testleri İhmal Etmeyin


Kadınlar bu testleri 20 yaşından sonra daha sağlıklı bir yaşam ve bazı hastalıkların önlemini erken teşhisle almak için yaptırmaları gerekmektedir.

1. Eksiksiz test: İlk olarak 21 yaşında yaptırmanız gereken testi 40 yaşına kadar her 5 yılda bir kez yaptırmalısınız. 40 yaşından sonra ise bunu her yıl tekrar etmelisiniz. Bu testte kan şekeriniz, kolesterolünüz, tiroid fonksiyonunuz, karaciğer/böbrek fonksiyonunuz, B12 ve D vitamini kontrollerini içeriyor.

2. Pap testi: Bu test ile rahim kanserinin ilk belirtilerini saptayabilirsiniz. Böylece tedavi şansınız da yüksek olur. Bu teste de ilk olarak 21 yaşında başlayabilirsiniz. 30 yaşında yaptıracağınız testlerin üçünde de normal sonuçlar elde ederseniz, 65 yaşına kadar her 3 yılda bir Pap testi yaptırmanız iyi olur.

3. Cilt kontrolü: Melanom, 25-29 yaş arası kadınların kanserden ölüm nedenleri arasında başta geliyor. Genç yaştaki kadınlar arasında görülme sıklığının 30'lu yaşlarda yüzde 50 arttığını söyleyen uzmanlar, bunun da büyük ölçüde solaryumlara bağlı olduğunu belirttiler. Özellikle ailenizde cilt kanseri görüldüyse her yıl bir dermatologa gitmelisiniz.

4. Kan şekeri testi: Kan şekeri seviyenizi düzenli olarak ölçtürürseniz, doktorunuz kötüleşmeden size müdahale edebilir. 50 yaşına kadar her 3 yılda bir kan şekerinizi ölçtürün. Daha sonra şeker hastalığı riski yaşa bağlı olarak arttığı için yılda bir kez test yaptırın.

5. Kolesterol testi: 40 yaşında teste başlayıp her yıl yaptırmalısınız. Özellikle sigara içiyorsanız, yüksek kan basıncınız, şeker hastalığınız varsa ve ailenizde kalp hastası bulunuyorsa, bu testi yaptırmanız önemli.

6. Mamogram: Göğüs kanserine yakalanma riski yaşla beraber artıyor. 50-59 yaşları arasında 42 kadından birinde göğüs kanseri gelişme ihtimali daha fazla oluyor. Bu sayı 60-69 yaş arasında 29 kadında bire tırmanıyor. Erken teşhis ve tedavi hastalığın yayılmasını önlüyor ve iyileşme şansınızı artırıyor. Bu testi 2 yılda bir yaptırmalısınız.

7. Kolonoskopi: Kendisini belli etmeden ilerleyen bu hastalık, özellikle 50 yaş ve üzerindekileri tehdit ediyor. Uzmanlar, 50 yaşından sonra, risk durumunuza göre 2-5 yılda bir düzenli olarak kolonoskopi yaptırmanızı öneriyor. Eğer akrabalarınızda kolon kanseri görüldüyse, doktorunuz bu yöntemden daha erken yaşta yararlanmanızı isteyebilir.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

ne yalan söyleyelim biraz doktordan korkuyoruz bıçak kemiğe dayanmadan doktora gitmiyoruz

nıluferdonmez - 08-09-2011 04:56
malesefki yurdumun nadir sağlık kuruluşları ancak bu hizmetleri tam olarak uygulayabiliyor

güliz - 05-09-2011 05:11
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları