ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Bu Besinlerle Yaşlanmak İmkansız!


Yaşlanmak doğal bir süreç olsa da kaybolan yıllarda gençliği aramanın tarihi yüzyıllar önce Antik Mısır Kraliçesi Kleopatraya, pek çok destan ve mitolojik hikâyeye dayanıyor. Yaşlanmak, hepimiz için kaçınılmaz bir olay gibi gözükse de yapılan çalışmalar bazılarımızın bu sürece %70 oranında direnebileceğini gösteriyor. Değiştirme imkânımızın olmadığı ailesel faktörler, kısmen değiştirebilme imkânımızın olduğu çevresel faktörler ve değiştirme imkânımızın tamamen bizim elimizde olduğu yaşam koşulları gibi çeşitli faktörlerden etkilenen yaşlanma ve genç kalma arasındaki terazinin kefesinin genç kalmadan yana olmasını istiyorsanız tabağınıza bu besinleri ekleyerek başlayabilirsiniz.

Avokado: Parlak bir cilt için gerekli olan E vitamini yüksek oranda içeren Avokado, doğada bulunan en önemli alkalize gıdalardan biridir. 100 gramında yaklaşık 180 kalori bulunan avokado C vitamini ve potasyum başta olmak üzere birçok vitamin ve mineral içermektedir. Kırışıklıkların azaltılmasında ve önlenmesinde yardımcıdır. Avokadonun tadına alışık değilseniz salatalarınıza ekleyerek, mantar veya tavuk eti ile soteleyerek keyifle tüketebilirsiniz.
Nar: Her tanesi ayrı bir sağlık olarak nitelendirilen nar bu övgüyü cilt sağlığını koruma konusunda da sonuna kadar hak ediyor. İçerdiği ellagic asit ile cildi serbest radikallere karşı koruyarak kollojen dokunun korunmasını sağlıyor. Kahvaltınıza veya ara öğünlerinize ekleyebileceğiniz nar cilt sağlığınızı korurken kalp sağlığınızın korunmasında da yardımcı olacaktır.

Yoğurt: Yoğurt yiyenler her gün bir kâse yoğurt cilt güzelliğinin küçük ve maliyetsiz sırrı olduğunu bilir. Yoğurt zengin potasyum, kalsiyum, protein ve B vitaminleri gibi önemli mineral kaynağıdır. Bunun yanı sıra içerdiği probiyotikler ile bağırsaklarda besin emilimini yardımcı olur ve bağışıklık sistemini dengeler.
Sarımsak: Sarımsak, milattan önce 2600-2100 yıllarında Sümer kil tabletlerinde ve milattan önce 1550 yılında tıbbı bir metin olan Ebers Kodeksinde eski Mısırlılar için, özellikle çalışan sınıf ve ağır işçiler için, önemli bir ilaç olduğu yazılan mucizevî bir besindir. Hücre hasarını önleyerek yaşlanmanın ertelenmesinde etkilidir. Unutulmaması gereken temel nokta azının karar çoğunun zarar olduğudur. Günde 1 veya 2 diş sarımsak tüketimi yeterli olacaktır.

Cilt Bakımı İçin Öneriler!

Kara Üzüm: Her daim güzellik isteyenlerin sofralarından eksik etmemesi gereken kara üzüm, fitoaleksin grubu bir antioksidan olan resveratrol içerir. Resveratrolün yanı sıra tartarik asit, oksaglutarik asit, sitrik asit, malik asit, süksinik asit, gliserik asit, glikolik asit gibi farklı öğeler de içeren kara üzüm karaciğerin sağlıklı çalışmasına yardım eder, cildin temiz, taze ve sıkı görünmesine, yaşlılık lekelerinin tedavisine yardımcı olur.

Cildi Korumaya Yardımcı Yıldızlı Notlar
Günde 5-9 porsiyon mevsim sebze ve meyvesi tüketin.
Şeker yaşlandırır. Yağlı ve çok şekerli fırıncılık ürünlerinden uzak durun.
Hazır meyve suları yerine antioksidan içeriği yüksek taze sıkılmış meyve sularını tercih edin.
Cilt sağlınız için günde 8-12 bardak su tüketmeye özen gösterin.
Alkol ve sigara cildi yaşlandıran temel unsurlar arasındadır. Alkol ve sigaradan uzak durmaya özen gösterin.
Paketli hazır gıda ürünlerinden sakının. Paketlenmiş gıdalar yerine taze ve ev yapımı olanlarını tercih edin.
Tadı damağımda kaldı dediğiniz ürünlerin etiketini okuyun. Aroma maddesi var ise tüketmemeye özen gösterin.
Kızartılmış, renk değiştirecek kadar kavrulmuş gıdalardan uzak durun.
Balık önemli bir silahtır.  Haftada iki kez balık tüketerek cildinizi koruyun.
Sağlıklı bir cilt için sporu ihmal etmeyin. Günde en az yarım saat yürüyüşe çıkın.
Stresten arınmış rahat bir uyku uyuyun. Hem zihniniz dinlensin hem cildiniz.

DİYETİSYEN DERYA ZÜNBÜLCAN
 

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları