ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Bozulabilen Yiyecekler Tüketin

Bersay İletişim Enstitüsü'nde düzenlenen "Geleceği Tasarlamak" konferanslarının bu haftaki konuğu ünlü şef Mehmet Gürs oldu. Gürs, “Yerel Küreseli Kapsadığında” başlıklı konuşmasında konuklara, son 50-60 yılda değişen yeme alışkanlıklarını ve bu alışkanlıkların doğurduğu tehlikeli sonuçları çarpıcı örneklerle anlattı.

Öncelikle çocuklarda ve gençlerde görülen yeme bozukluklarına değinen Gürs, şeker hastalığının bir yetişkin hastalığı olmaktan çıktığını ve hastalığın son 10 yılda genç yetişkinlerde görülme oranının 10 kat arttığını açıkladı.

Gürs, “Ölçülebilen insanlık tarihinde ilk defa bir nesil bir önceki nesilden daha kısa yaşayacak. Şeker hastalığı gibi Amerika'dan başlayarak yayılan obezite de çağımızın büyük tehlikesi. İstatistikler gösteriyor ki, 2000'li yıllarda doğan her 3 çocuktan biri şeker hastası olacak. Son 50-60 yılda yemeklerin sanayileşmesi ve işlenmiş gıda tüketiminin yaygınlaşması bunun en büyük nedeni” diye konuştu.

Mehmet Gürs, konuşmasında yemek yemenin binlerce yıldır süregeldiği şekilde devam etmesinin büyük önem taşıdığını, geleneksel yemek alışkanlıklarından vazgeçilmemesi gerektiğini vurguladı.

"Az seyahat eden ve bozulabilen yiyecek tüketin"

Mehmet Gürs, satın alınan ürünlerin ambalajlarındaki, ürün içeriğine dair bilgilerin çok küçük yazılmış olsalar da mutlaka okunması gerektiğini belirterek, katılımcılara büyüteçler dağıttı.

Tüm olumsuzluklara rağmen son dönemde sağlıklı ve işlenmemiş, organik ürün tüketimi bilincinin de yayılmaya başladığını söyleyen Gürs, “Genel durum ne kadar moral bozucu görünse de dünyada ve Türkiye'de olumlu birçok gelişme var. Organik ürün pazarı her yıl yüzde 20 büyüyor. Artık bu ürünlere ulaşmak da kolaylaştı. Sadece organik olmasından öte sizden daha az seyahat eden ve bozulabilen ürünler almanız dahi önemli bir ilerleme olacaktır” dedi.

Kendi işletmelerinde de bu anlayışa önem gösterdiklerini ifade eden Gürs, ekibiyle birlikte tüm Türkiye'nin gıda haritasını çıkardıklarını bildirdi. Bunu daha sonra yayınlayacaklarının bilgisini de veren Gürs şöyle konuştu: “Yerel tarımın rönesansını yaşıyoruz aslında. Yerel ürün kullanma ve doğru ürün artık çok daha değerli. İşte bu nedenle de yerel küreseli kapsamaya başladı."

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

bilgilendirdiğiniz için teşekkürler

cenan - 22-08-2010 10:41
bozulmuyorsa katkı çok

1904 - 21-06-2010 11:19
önemli bilgiler bunları uygulamak lazım

dimple1905 - 17-04-2010 07:54
bende katılıyorum bu beyefendiye.

derviş - 14-04-2010 03:24
keşke bu zamana kadar GDO''lu meyve sebze yiyeceğimize hep organik meyve sebze yeseydik.vucudumuza zaten depo yaptık bu katkı maddelerini.inşallah çocuklarımız organik besinlerle beslenir.

nilnurah - 13-04-2010 05:29
zararın neresinden dönülürse kardır hazır yiyeceklerden vazgeçip annelerimizin yaptığı tencere yemeklerine dönelim

naime - 12-04-2010 11:12
katılıyorum mümkün olduğu kadar katkı maddesiz yiyecekler yemeli organik tarım yaygınlaşıyor

mehtap - 12-04-2010 11:06
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları