ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Botoks sahiden yılan zehri mi?

Estetik ameliyatlar ile ilgili pek çok konuda bildiğimiz bilgiler aslında yanlıştır. Ülke olarak estetik cerrahi alanında epey ilerleme kaydetsek de halen estetik konusunda yanlış bilgilere sahibiz. Daha iyi sonuçlar elde etmek ve yapılan işlemler sonrası hastayı memnun etmek için doktorlar da bu yanlışlara ortak olabiliyor. Burada en önemli konu hastanın bilinçlenmesi. Bu konuda Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Burak Türkyılmaz ile görüşüp, estetik konusunda bilinç yaratmak adına ufak bir adım attık.

 

Estetik ameliyatlarda iz kalmaz
Derinin bütünlüğünün bozulduğu cerrahi ve travmaya bağlı tüm kesilerin tedavilerinde bir iz kalacaktır. Estetik operasyonlarda izin diğer operasyonlara oranla nitelik olarak çok daha iyi ve çok az belirgin olduğu ve iz birakılan yerlerin belirgin olmaması sebebiyle böyle bir kanıya varılıyor. Yüz, alt ve üst göz kapağı, burun özellikle kapalı teknikle yapılırsa dışarıda iz olmaz, göğüs büyütme, liposuction gibi ameliyatlarda izler hem çok küçük, hem de dışarıdan görülmeyecek veya varolan katlantılarda kaldığı için ardında en az iz bırakan operasyonlardır.

 

Meme büyütmede kullanılan protezler kanser yapabilir
Günümüzde kullanılan kaliteli implantlar kesinlikle kanserojen değil. Dünyada en çok yapılan estetik ameliyatlardan biri olan silikon protezle meme büyütme operasyonunun başta ABD olmak üzere dünyada yapılan birçok çalışmada kansere sebebiyet verdigi saptanmamıştır. Münferit bir olay olarak bundan 4 sene önce Fransız bir firma tarafından üretilen protezlerin iç dolum maddesine de kanserojen maddelere rastlanmış ve bu hastalara ulaşılıp değiştirmeleri sağlanmıştı. Olaya psikosomatik açıdan bakarsak kanserden koruduğunu bile söyleyebilirim.

 

Yazın ameliyat olunmaz
Dünya üzerinde birçok bölgede dört mevsim sıcak geçmektedir. ABD'nin güney kesimi, Brezilya'nın birçok bölgesi hatta Dubai gibi hem sıcaklığın yıl boyunca yüksek olduğu hem de estetik operasyonların ortalama üzerinde seyrettiği yerlere güzel birer örnektir. Gerekli tedbirler alınıp hasta iyi bir şekilde bilgilendirilir ise her mevsim operasyon yapılabilir.

 

Liposuction ile tüm kilolarınızdan kurtulursunuz
Liposuction hiçbir zaman kilo verme operasyonu olarak düşünülmemelidir. Liposuction bir kontür düzeltme ameliyatıdır. En doğrusu da ideal kiloda olan bir bireyin bölgesel fazlalıklarını düzeltmek amacı ile uygulanmasıdır.

 

Plastik cerrahlar sadece estetik ameliyatlar yapar
Estetik cerrahi plastik cerrahinin maksillofasiyal cerrahi, kraniofasiyal cerrahi, mikrocerrahi, el cerrahisi, travma cerrahisi, doğmalık bozuklukların cerrahisi, yanıklar, kanser cerrahisi gibi alt kollarından biridir. Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrah uzmanı olan bir doktor bu konular ile ilgili operasyonları yapabilmektedir.

 

Estetik burun ameliyatlarından sonra burun düşer
Yanlış yapılan operasyonlardan sonra düşme olabilir. Gerekli görüldüğünde burnun uç bölümünü taşıyan orta bölmesine hastanın kendisinden alınan kıkırdağından destek doku oluşturularak yerleştirilmesi durumunda veya burun ucuna ameliyat sırasında yapılacak rekonstrüktif işlemlerle burun ucu düşmesi önlenmiş olur. Önemli olan kıkırdak çatının korunmasıdır. Bunun yaşanmaması için doktorunuzu çok iyi tanımalısınız.

 

Genç yaşta burun ameliyatı yapılmaz
18 yaş üstüne burun ameliyatı yapılabilir. Birinci olarak önemli olan burun kemik ve kıkırdak yapılarının gelişiminin tamamlanmasının sağlanmış olmasıdır. İkinci ve bence daha önemli olan durum ise kişinin psikolojik gelişiminin böyle bir ameliyatı yaptırmak için yeterli seviyeye ulaşmış olmasıdır.

 

Yağ dolgusu operasyonlarında hastalık kapma riski vardır
Steril şartlara uyulmayan her türlü operasyonda hastalık kapma riski mümkündür. Yağ dolgusunda bu oran diğer girişimlere göre bir fazlalık göstermez. Bu işlem de aynı diğer işlemler gibi belirlenmiş kriterlere uygun, steril ameliyathane koşullarında yapılmalıdır.

 

Botoks yılan zehridir ve aslında tehlikelidir
Botoks yılan zehiri değildir. Clostrudium botulinum denen bir bakterinin toksininden elde edilen ilaçtır. Her ilaç gibi bu da doğru dozajda kullanılmaz ise tehlikelidir. Ayrıca botoks ilk olarak şaşılık tedavisinde kullanılmaya başlamış daha sonra nörolojide kullanılmış, sonraları estetik amaçlı kullanılmaya başlanmış bir ilaçtır. Kaslardaki spazmları çözmek amacıyla kullanılan dozajı estetik amaçlı kullanım dozajının çok üzerindedir.

 

Kepçe kulak operasyonları 18 yaş altı çocuklara yapılmaz
Aksine küçük yaşta yapmak daha mantıklıdır. Kulak deformasyonları çoğunlukla doğumsal bozukluklardandır. Çocuğun psikolojik gelişimi açısından ilkokula başlamadan önce yapılması önerilir. Okulda arkadaşlarının alay etmesi sonucu psikolojik travmaya maruz kalmasını engellemek için okula başlamadan önce yapılması önerilmektedir. Ancak şunu da eklemeliyim ki her yaşta yapılabilen bir ameliyattır.

Kaynak : IVillage Türkiye

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları