ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Bel Fıtığına Dikkat !


Her gün binlerce hasta bel fıtığı habercisi olabilecek bel veya bacak ağrıları şikayetleriyle doktora başvurmaktadır. Tüm dünyada büyük bir sağlık sorunu haline gelen bel fıtığı, hastanın sosyal ve özel yaşamını olumsuz etkilemekte, hastayı bazen haftalarca yatağa bağlamaktadır. Bel fıtığı tedavilerinde doğru hastaya, doğru teşhis ve tedavi uygulandığında başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Ancak doktora danışılmadan elde edilmiş yanlış bilgiler, vücutta kalıcı hasarların oluşmasına neden olabileceğinden, kulaktan dolma bilgiler dikkate alınmamalıdır.

Memorial Antalya Hastanesi Nöroşirürji Bölümü’nden Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu, bel fıtığı tedavilerinde cerrahi yöntemlerin uygulanması konusunda sık sorulan soruları yanıtladı.

Ameliyat bel fıtığı veya omurga kireçlenmelerinde son çare midir?
Sanılanın aksine, bazı durumlarda ameliyat ilk seçenek olabilir. Özellikle uzun süre devam eden şiddetli ağrılardan, ayaklarda kuvvet kaybından ve idrar kaçırmaktan şikayet ediliyorsa, ameliyat tercih edilebilir.

Bel fıtığı ve kireçlenme ameliyatlarının riski çok yüksek midir?
Günümüzde uygulanan yeni yöntemlerle risk oranı çok aza indirgenmiştir. Mikrodiskektomi ve mikrocerrahi yöntemleri, yani mikroskop kullanılarak yapılan ameliyatlarda, başarı şansı %95 civarındadır.

Ameliyat sonrasında hastalığın tekrarlama riski yüksek midir?
Ameliyat sonrasında istirahat süresine uyulan hastalarda, kilo düzenlemesi yapılıp, düzenli egzersizler ve doğru oturup kalkma eğitimleri de verildiği takdirde, hastalığın tekrarlama oranı %5’in altına düşmektedir. Bel fıtığı omurganın dejeneratif bir hastalığıdır. Bu nedenle tedavide hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, risk faktörlerinin azaltılıp, yaşam şeklinin ona göre düzenlenmesi gerekir.

Bel fıtığı ameliyatından sonra hasta iş yaşantısına devam edebilir mi?
Bel fıtığı ameliyatı sonrasında, kişi tedavi süresince uyması gereken yaşam biçimini benimsediği takdirde, yaklaşık 3-4 hafta içinde işinin başına dönebilir ve dilediği kadar bu aktiviteyi sürdürebilir.

Bel fıtığı ameliyatları cinsel fonksiyonları olumsuz etkiler mi?
Bu ameliyatların kesinlikle cinsel fonksiyonlar üzerinde olumsuz etkileri yoktur. Ancak geç kalınmış ve ayaklarda felç gelişmiş hastalarda operasyon öncesi var olan sıkıntılar daha sonra ortadan kalkmayabilir.

Fizik tedavi ve egzersiz bel fıtığını tamamen yok edebilir mi?
Fizik tedavi ve diğer yöntemler orijinal halini kaybetmiş dokuyu eski haline sokamaz. Bu tür tedavilerde amaç, kas ve eklemleri kuvvetlendirip vücut yükünü dağıtmaktır.

Bel fıtığında masaj ve bel çekme ile iyileşmek mümkün müdür?
Bu yöntemler fizik tedavi içinde kullanılabilen yöntemlerdir ancak her hastaya göre farklı uygulanması ve hekim gözetimi altında yapılması gerekir. Konunun uzmanı olmayan kişiler tarafından uygulanan tedavi girişimleri, yüksek risk taşımaktadır. Yanlış uygulanan bu tür girişimler, sakatlığa neden olacak kadar tehlikelidir.

Omurga problemleri kişinin zayıf veya kilolu olmasıyla ilişkili midir?
Omurga hastalıklarında kilo önemli bir etkendir. Ancak kas yapısı zayıf ama az kilolu kişilerde de bel fıtığı ve diğer omurga hastalıkları görülebilir.

Kaynak: Memorial Hastanesi - Güncel Sağlık Rehberi

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları