ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Bebekler Neden Hep Gülümser?

Bebeklerin neden hep güldüğünü merak ediyorsanız işte bu konuyla ilgili araştırma sonuçları...

1 aylıktan küçük bebeğin gülümsemesi gördüğü, duyduğu ya da hissettiği bir şeye yanıt olmaktan ziyade refleks özelliği taşır. Bu gülümsemelerin sosyal etkileşimlerle bağlantısı yoktur ve çoğunlukla uyku sırasında ve uyku ile uyanma arasındaki geçişlerde olur. Ancak 2 aylık olduktan sonra bebeklerin çoğu mutluluk verici ya da biraz şaşırtan dışsal bir olaya cevap olarak ilk gülümsemelerini sunmaya başlarlar. Annesinin yüzünü, sevdiği bir oyuncağı ya da abi veya ablasının gülüşünü görmek bu ilk bilinçli gülümsemeyi yaratabilir. Bebek, sadece 8 aylıkken, basit bir bakışı ve beklenti dolu bir gülümsemesi ile artık güçlü bir iletişimci olduğunu, sosyal dünyamıza girmeye ve katılmaya hazır olduğunu gösterir.

Dünyaya geldiği yılın ikinci yarısında, 8 ile 12. aylar arasında “beklentisel gülümsemeler” ile bebeğin gülümsemeleri daha  yararlı bir sosyal iletişim aracı haline gelir. Uzmanlar beklentisel gülümsemenin bu yaşlarda gelişmesinin nedeninin, gelişim aşamasındaki bebeklerin güç ve hareket kabiliyetinin artması, oturabilmeleri ve anneleri ile karşılıklı oynayabilmeleri ile ilişkili olduğunu düşünmektedirler. Bebekler oynarlar ve sonra annelerine bakarlar ve anneleri de onlara bakar ve gülümser. Böylece anneleri ile oynarken hissettikleri haz ile annelerine bakmaları ve annelerinin gülümsemesi ile ilişkilendirmeye başlarlar.

Bebek biraz sonra olacakların beklentisinde olur ve başını annesine çevirmeden önce gülümser ve sonra başını çevirir. Bunu yaptığında annenin de kendisine bakacağından ve gülümseyeceğinden giderek daha fazla emin olur.

Bu durum, bir bebek için basit ancak son derece güçlü bir deneyimdir: İçsel duyguları onun başkaları ile iletişim kurmasını sağlamaktadır. Kendisi ile başkaları ve duygular ile davranışlar arasında bu iletişimleri kurması bebeğin sosyal becerilerinin gelişmesini sağlar.


 

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

melekler görünürmüş derler..

gülüm42 - 30-03-2011 07:45
keşke büyüdükçede gülmeye devam etseler

emineburak - 27-08-2010 02:33
onlar hep gulsen onlara gulmek yakışıyor

dimple1905 - 15-08-2010 10:10
Allah isteyen herkese nasip etsin,size de yupi.
Dediğiniz gibi melekler güldürür derler bizdee

Marmelat - 13-07-2010 05:36
bende bir bebeğim olsun çok istiyorumm umarım hayırlısıyla olurr

yupi - 11-07-2010 07:16
uyuyan bebekleri seyretmeyi çok severim cenan ın dediği gibi melekler güldürüyor denir

naime - 06-07-2010 06:50
halk arasında 1veya 2 aylık bebek uykuda güldüğü zaman melekler güldürür deriz.aslında anne ne kadar bebeğiyle oynarsa o bebek daha çok tepki verir.

cenan - 05-07-2010 01:57
hayatları boyunca hep gülsünler dünyanın en güzel varlıkları

mehtap - 05-07-2010 01:55
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları