ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Bebek Yalnız Yatar mı?Uzmanlar, yaşamın ilk 1 yılı, çocukta temel güven duygusunun geliştiği dönemdir diyor. Çocuk hayatının bu ilk yılında annesinin yanında olmasına, sevgi  göstermesine, bakım vermesine muhtaçtır. çocuğun gereksimlerini ifade etmesi, dış dünyayı tanıması ve beslenmesinde en önemli aracı bu dönemde ağız ve dudaklardır.Bu nedenle emzirmenin de sadece çocuğun beslenmesi açısından değil, hem annesiyle tensel bir temas sağlanması hem de gerginliklerin giderilmesi açısından önemlidir. Bu dönemde annenin çocuğun ulaşabileceği en yakın yerde olması, çocuğun bu gereksimlerinin sağlanması açısından önemlidir. Annesi ihtiyaç duyduğunda yanında olmayan  bir bebek ciddi bir kaygı ve gerginlik yaşar.

Çocukta 'temel güven duygusu'nun oluşabilmesi için özellikle hayatın ilk yılında ayrılık dönemlerinin kısa süreli olduğunu ve annesi yanında olmasa bile  bir süre sonra geleceğinin ve ayrılıkların geri dönüşümlü olduğunu öğrenmesi gerekir. bu öğreenildikten  sonra  çocukta  güven ve umut dugusu gelişir. Bundan sonra ki dönemde çocukları için ayrılık daha az kaygı verici olmaya başlar ve çocukta yarattığı kaygı eskiye göre daha kolay katlanabilecek düzeylere iner.
İşte tüm bu nedenlerle  ve ayrıca çocuğun uyku uyanıklık alışkanlığı, besleneme alışkanlığının oluşması ve  annenin buna uyum sağlamayı öğrenebilmesi için hayatın ilk bir yılında aynı odada yatırılmasına ihtiyaç vardır.

Bu yaştan sonra çocuk artık anne-baba ayrı odada olsa da, kendisine kolayca ulaşabildikleri  takdirde  ayrı kalabilmeye alışabilir.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları