ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Bebeğinizi YüzdürünYeni doğmuş bebeğiniz Türkiye’de de yüzme dersi alabilecek. Ayşe Natalie Akcan’ın kurduğu “Aquababies” adlı kursta 2 günlük bebeğiniz bile küçük bir balık gibi yüzebilecek. Ayse Natalie Akcan tarafından kurulan ve İstanbul'da faaliyete geçen “Aquababies” adlı bebeklere yönelik yüzme kursuyla Türkiye’de bu alanda bir ilke imza atıldı.Yurtdışında muadillerini gördüğü bebeklere yüzme dersi verilen bir yer aradı ama bulamadı. Sonuçta kendi kızına bu imkanı tanıma isteği onu İngiltere’de bu eğitimi almaya itti.
“YA BEBEĞİM BOĞULURSA?”
Bebekler belirli bir yaşa kadar suyun üzerinde yüzemiyorlar. Gerekli kas koordinasyonları yok. Ama suyu altında çok rahat yüzüyorlar. Bundan çok da zevk alıyorlar.

Her Türk annesinin içindeki korkuyu Ayşe Natalie’ye sordum: ’Ya bebeğimiz boğulursa?’’

Öğrendim ki bebekler doğduklarında dalma refleksini kullanarak suyun altında nefeslerini tutabiliyorlar. “Aquababies” programı sadece bu doğal refleksi kullanıp bebeklerin suyun içinde kendilerini güvende hissetmelerini sağlamayı amaçlıyor.

Yani onlara yüzmeyi öğretmekten ziyade doğal olarak bildikleri bir yetiyi güvenli bir ortamda hayata geçirmelerini sağlıyor. İlk derste bebek 1-2 saniye yüzme yaparken kurun sonuna doğru 20 saniyeye kadar bile nefesini tutabilen bebekler oluyor.
Bebeklerin ne zaman suyun altında yüzmeye başlayabileceğine dair görüşler değişebiliyor. İngiltere’deki “Aquababies”’in 2 günlük öğrencileri bile olmuş.
Türkiye’de ise bebeklerin en azından hepatit B aşısı yapılmış ve tüm katılımcıların programa yazılmadan önce doktorlarına danışmış olmaları gerekiyor.

Aquababies dünyanın en büyük yüzme birliklerinden biri olan STA yani “Swimming Teachers Association”'a üye.

Dolayısıyla Ayşe Natalie Akcan lisans almak için ve “Aquababies” eğitmeni olmak için hem “Aquababies” hem de STA tarafından denetlenip, sınavlara girdi. Aynı zamanda STA'nin şart koştuğu can kurtarma eğitimini de aldı. 
ntvmsnbc

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları