ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Bayramda Tatlılara Dikkat!Ramazan ayı boyunca yaklaşık 16 saat aç kalınması nedeniyle metabolizmanın yavaşladığını belirten Yıldırım, "Bayram ziyaretlerinde ikram edilen tatlıları geri çeviremeyenler kilo alabilir. Birkaç dilim baklava ağzı tatlandırmak için yeterlidir" dedi.

Bayramda sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini belirten diyetisyen Simge Siber Yıldırım, ziyaretlerde yenen tatlıların miktarının dengelenmesi gerektiğini belirtti. Yıldırım, "Ramazan ayından sonra gerek Türk halkının misafirperverliği gerek bayramdaki tatlıların açlıktan sonraki çekiciliği yanlış beslenmeye sebep olmaktadır. Bilimsel çalışmalara göre, bir ay boyunca uzun saatler aç kalan bireylerin kilo vermesi beklenirken, öğün sayısının azalması ve tatlı-tahıl ağırlıklı beslenme sonucu yüzde 20-25 oranında kilo alımı gözlenmiştir. Bu nedenle, bayramda da daha fazla kilo alımı olmaması için dikkatli ve dengeli beslenmeye özen göstermelidir" diye konuştu.

SÜTLÜ VE MEYVELİ TATLILARI TERCİH EDİN

Bayramda ikram edilen şerbetli tatlıların alternatifleri olduğunu dile getiren Yıldırım, "Eğer tatlıyı kendiniz yapacaksınız, sütlü tatlıları veya meyve tatlılarını tercih etmelisiniz. Şeker tadından vazgeçemeyen, tatlısız yapamam diyen bireyler, rafine şeker yerine toz ve bitkisel tatlandırıcılar ile hazırlanmış tatlıları daha rahat tüketebilirler. Şeker ve böbrek hastaları başta olmak üzere, özel diyet uygulaması gereken kişiler, önerilen beslenme programlarını kesinlikle bırakmamalıdırlar. Evden çıkmadan önce, çorba, peynir- ekmek gibi ufak atıştırmalar yapmaları, gittikleri yerlerde fazla besin ve tatlı tüketmelerini de engellemiş olur" dedi.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

bayramda zaten denge bozuluyor ,fazla da dikkat etmiyoruz

nıluferdonmez - 07-09-2011 06:41
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları