ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Baba Olmaya Hazırlayın!BABA OLMAYA DA HAZIRLANMAK GEREK!
Baba olmak anne olmanın yanında genellikle daha az dile getirilen, halinden daha az anlanan ve genellikle ikinci plana atılan bir süreçle başlıyor. Yaşanan bu süreçte baba adayı bir yandan aktif rol almayı isterken, diğer yandan da kendisini yalnız hissedebiliyor. Psikiyatri Uzmanı Dr. Zafer Atasoy, yeni babaların kaygılarına destek olabilecek soruların cevaplarını verdi.

BABALIĞA NASIL HAZIRLANILIR?
Baba olmak demek öncelikle sorumluluk demektir. Bu sorumluluğu taşıyacak makam, mevki ve olgunlukta olmak gerekir. Örneğin, halen öğrenciliğini yaşayan ya da hayatta kendi sorumluluğunu henüz üstlenmemiş birisinin babalığı nasıl olabilir ki? Psikolojik olarak hazırlığın dışında aslında bir de sosyolojik olarak hazırlıktan bahsediyoruz. Bir kadına kocalık yapacak, doğacak çocuğa babalık yapacak… Çocuğu koruyacak, kollayacak, gözetecek, zarar görmesini engelleyecek güç ve kudrette psikolojik olgunluğa da ihtiyaç gösterir babalık.

ERKEK “BEN BABA OLMAYA HAZIRIM” DER Mİ?
Kadınlarınki kadar net olmasa da erkeklerin de baba olmayı arzu ettiklerini, soylarının devamını istedikleri bir dönem var.

MODERN YAŞAM ERKEĞİ BABALIK KONUSUNDA NASIL ETKİLEDİ?
Hayat ekomomik şartlar nedeniyle gittikçe daha zor olmaya, eğitim süreleri daha uzamaya başladı. Böylece erkeklerin de baba olmaya hazır olduğunu hissetme süreci artık ileri yaşlara kaymaya başladı. Bebeğin getireceği ekonomik zorluklar arttıkça, erkekler de bu sorumluluğun altına girmekten çekinmeye başladı.

BABALIK İÇİN UYGUN YAŞ HANGİSİ?
Bunun için net bir şey söylenemez. Doğal olarak anne, baba, çocuk arasında kuşak farklılığı vardır. Kuşak farklılığının tolere edilebileceği aşama ancak bir kuşaktır. İki kuşağın tolere edilmesi çok zordur. İlk yıllarda çocuk çok hareketlidir, durmak, oturmak bilmezken babasından aynı enerjiyle yanıt vermesini bekler, ancak özellikle ileri yaşta baba olunan durumlarda bu enerjiyi verebilmekte zorluk yaşanabilir.

İYİ BABA OLMAK NEDİR?
Baba olmak, sadece biyolojik babalık değildir, bununla yetinilemez. Önemli olan çocuklarla iyi, verimli, doyurucu zaman geçirmek ve onlarla hayatı paylaşabilmektir. Çocuk büyütmekte babanın çok önemli bir rolü var. Bu rol ve sorumluluk tek başına annelere verilmemelidir. İyi baba çocuğa sahip çıkan, arka olan, destek olan, ihtiyacı olduğunda yanında olan kişidir.

İYİ BİR BABA OLMAK ÇOCUĞUN HAYATINA NELER KATAR?
Baba demek güven demektir. Güven duygusu ise kişiliğin oluşması ve oturmasında çok etkilidir. Çocuklarınızla iletişim kurmanız ve her ne yaşta ve her ne konumda olursanız olun. Onlara zaman ayırmanız, hayatı onlarla paylaşmanız çok önemlidir.
İDEAL BABA KİMDİR?
- Çocuğuna sevgi verebilmelidir. Bu duygunun yaşanacağı yer olan aile içi ilişkilerin sevgi içermesi gerekir. Eşlerin birbirlerine karşı sergiledikleri tutum, sevgi paylaşımları ve mutluluk ilk adım olacaktır.
- Çocuğuna güven verebilmelidir. Çocuğun her türlü zorlandığı durumda yanında olabilmelidir. Varlığını hissettirmelidir. Çocuk babasına kolayca ulaşabilmelidir.
- Çocuğuna destek verebilmelidir. Çocukların yaş ve cinsiyetlerine göre farklılık gösterebilen destekler ihtiyaçları olur. Bunların önemli kısmı, öncelikle manevi olanlardır. Duygusal destek en çok gereksinim duyulan destek türüdür, maddi destek aileden aileye farklılıklar gösterebilir.
- Çocuğuna hoşgörülü olabilmelidir. Baba sert, otoriter, cezalandırıcı ve kısıtlayıcı gibi özellikler taşıyabilir. Ancak çocuğunun yanında hoşgörü sergilemesini bilmelidir. Gerektiği zaman çocuğun neden olduğu eksiklik ve hataları hoşgörüsü ile örtebilmelidir.
- Çocuğu ile ortak zevkler paylaşabilmelidir. İster kız ister erkek çocuk olsun babanın çocuğu ile paylaşabildiği, çocuğuna aktarabildiği kültürel ya da bireysel zevkler olabilmelidir. Beraber hoş ve keyifli zaman geçirebilmelidir.
- Çocuğun yaşamını kolaylaştırıcı olabilmelidir. Çocuğun karşısına çıkacak her türlü sıkıntı ve zor durumlarda bunları yenebilmesi için çaba sergilemeli, çözümler üretebilmelidir.
anneoluncaanladım

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

çok güzel bir makale olmuş

güliz - 17-12-2011 01:44
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları