ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Ayaklarınıza Önem Verin!


Kadınların en çok önem verdiği ayak bakımıdır ve ayakların şık görünmesi de bir okadar önemlidir. İşte ayaklarınızın daha bakımlı görünmesi için öneriler.

Şeytan tırnağı
Sıkı ayakkabıların ayak parmaklarını bastırarak tırnağın ete batmasına neden olabilir. Çok kısa olan ve kenarları tuvarlak olan tırnaklar da ete batabiliyor.

Çözüm: Kızarıklığı gidermek için ayaklarını günde üç kez bir leğen ılık suya sokmalısın. Eğer acı ve şişme iki gün içinde geçmezse bir uzmana görünmeni tavsiye ediyor, bir tırnak çekme operayonu gerekebilir. Bundan sonra tırnaklarını düz olarak ve tam parmağın bittiği yerden kesmeye dikkat et.

Sarı lekeler
Sarı, kalın ve ince ince dökülen tırnakların varsa, mantar enfeksiyonu kapmış olabilir. Ya da kullandığın ojedeki kimyasallar tırnaklarının sararmasına sebep oluyodur.

Çözüm: Sorunu tedavi etmeye çalışmadan evvel bir uzman tarafından muayene edilmesin. Eğer mantar enfeksiyonu varsa, lazer tedavisi veya ilça gerekebilir. Sorunun tekrarlanmaması için ayakların diam kuru olmalı. Hem ayaklarını hem de ayakkabılarının içini pudrala. Mantarın nemli ortamlarda ürediğini unutma. Tırnak sararması oje yüzünden oluyorsa, sert toksinler içermeyen ojeleri tercih etmelisin.

Morarmış ya da olmayan tırnak
Dans ya da koşu gibi hareketli aktiviteler, tırnaklarının ayakkabılarının önüne çarpmasına ve trınağa kan oturmasına sebep olabilir.

Çözüm: Koyu mor, altın ya da haki tonlarında bir oje uygulayarak morluğu saklayabilirsin. Doku içine kan birikmesi yüzünden tırnağın ayrıldıysa, muhtemelen düşecektir. Yeni tırnağın büyümesini beklerken eskisini dikkatlice kesip al. Böylece takılmasını ve enfeksiyon oluşmasını önlemiş olursun.

Nasır
Yalın ayak ya da stilettolarla yürümek, ayak tabanında nasır oluşmasına yol açabilir; bu vücudunun kendini koruma yöntemidir. Ayak törpüsü ve nemlendirme üç hafta içinde işe yaramazsa 'alet ayağı' denilen mantar türü olabilir. Bu durumda tabanın kalınlaşıp çatlayacaktır.

Çözüm: Duşta tabanlarını günde bir kez, ponza taşı ya da ayak fırçası ile törpülemelisin. Ayakları sertçe törpülemek nasırı daha da kalıntırıyor. Ölü deriyi atmak için laktik asit ya da karbamit içeren nemlendirici kullan. Eğer nasırın sebebi mantarsa, doktorun önereceği bir anti-fungal krem kullanmalısın. Kremi bir ay boyunca her gün kullan ve mantar sorunu geçmeden bırakma!

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları