ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Annelik Sonrası Psikonevroz Tehlikesi


 

 

 

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E. A. Hastanesi'nden Prof.Dr. Nazan Aydın, doğumdan sonra çocuğunu sürekli kucağında gezdiren, hiç kimseye vermeyen, çocuğuna başkalarının zarar verebileceğini düşünen, kendi kendine konuşma ve garip hareketler sergileyen annelerin kesinlikle tedavi edilmesi gerektiğini aksi takdirde bunun anne ya da bebeğin ölümüne sebep olacak sonuçlar doğurabileceğini söyledi. Prof.Dr. Aydın, bu hastalıkla ilgili şu konuların altını çizdi:

"Bir bebek sahibi olmak herkes için sevinç verici bir şeydir. Hatta istenmeyen bir gebelik olsa bile bebek dünyaya geldikten sonra hem hormonların etkisiyle, hem de çevredeki insanların kutlamasıyla tebrik etmeleriyle annelik aslında güzel bir süreç gibi görülür. Bazı anneler bu geçiş dönemini, hormonların değişimini vücudun bu yeni düzene adapte olmasını herkes gibi normal bir şekilde kaldıramayabiliyorlar. Daha hassas olabilirler.

 

Doğum sonrası hem hamileliğin etkisiyle tükenmiş bir beden hem de doğumdan sonra geçen uykusuz geceler çalışan bir anneyse bir süre evde kalmak zorunda olması doğum sonrası bir depresyona neden olabiliyor. Bu durum çok sık gördüğümüz bir durum. Bir de doğum sonrası psikoz dediğimiz bir durum var. Bu durum daha nadir görülüyor. Ama görüldüğü vakitte hem annenin hem de bebeğin hayati tehlikesi söz konusu olabiliyor. Annenin düşünceleri saptığı için gerçekte olanla olmayanı ayırt edemeyecek duruma geldiğinden çocuğuna zarar verebiliyor. Sonuçları açısından psikoz çok ciddi bir rahatsızlıktır.

Kendi Kendine Konuşan ve Çocuğunu Kucağından İndirmeyen Annelere Dikkat 

Annedeki rahatsızlığın doğum sonrası psikoz olduğu teşhisi konulmuşsa kendiliğinden geçmesi mümkün değildir, mutlaka tedavi olması gerekir. Tedavide de çok iyi sonuçlar alabiliyoruz. Aslında bu hastalıkta anahtar durum annenin daha önce yapmadığı davranışları sergilemesidir.Tuhaf konuşmalar ve davranışlar gibi.Çocuğunu sürekli kucağında gezdirmesi hiç kimseye vermemesi olabilir. Çocuğuna başkalarının zarar verebileceği düşüncesi bu duruma bir örnek olabilir. Kendi kendine konuşma garp hareketler sergilemesi bizi şüphelendirebilir. Bu hastalık sonuçta bir beyin rahatsızlığı ve doktor kontrolünde ilaçla tedavi edilmelidir.

 

Arkadaş Tavsiyesiyle Antideprasan Kullanılmaz

Bazen insanlar hekime gitmekten çekinebiliyorlar. Arkadaş ya da komşu tavsiyesiyle ona iyi gelen bir ilacın kendisine de iyi gelebileceğini düşünüyorlar. Evimize bir eşya alırken tavsiye yerine uzmana danışıyoruz ama olay ilaç kullanımı olunca daha cesaretli davranabiliyoruz. Örnek verecek olursak kişinin canı sıkkın eşiyle tartışmış. Onun antidepresan kullanmaya ihtiyacı yok. Ama antidepresan alınca sıkıntısının geçeceğini düşünüp eczaneden antidepresan alabiliyor. Kendini rahatlattığını düşünüp yıllarca kullanabiliyor.

Satılan Antideprasan İlaç Kutusu Sayısıu 10 Yılda Yüzde 260 Arttı

Depresyon toplumlarda belirli bir seviyede görülür. Erkeklerde yüzde 10- 12, kadınlar da yüzde 20 civarıdır. Bu rakamlara ve ilaç kullanımına baktığımızda arada ciddi bir uçurum var. Eczanelerde şu anda insanlar gidip rahatça ilaç alabiliyor. Sağlık Bakanlığı bunun önüne geçmek için reçetesiz ilaç kullanımını kısıtlayıcı çalışmalar yapıyor. Eczanelerin buna uymadığını görüyoruz. Satılan antidepresan ilaç kutu sayısına bakınca son 10 yılda yüzde 260 oranında artış var. Hasta artışı ile kutu sayısı artışı paralel değildir."

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları