ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Alışverişe topuklu ayakkabıyla çıkmak için geçerli sebep

Önemli bir satın alma yapacaksanız, bu dengeyi kurmak için zorlamalısınız: özellikler ile fiyat, tarz ile değer. Bu dengeyi gözetmek, düşündüğünüzden daha düşük bir bütçeyle alışverişi tamamlamak anlamına gelir. Bunu yapmak size zor geliyorsa bilim ilginç bir öneride bulunuyor: topuklu ayakkabı.

 

 

Brigham Young Üniversitesi pazarlama uzmanları, dengenin metaforik anlamı ile gerçek fizik denge arasında bir bağlantı kurdu ve alışveriş 'günahı' karşısında dengeli kararlar vermenizi sağlayacak bir fikir geliştirdi. 2013 yılında Marketing Research dergisinde yayımlanan makaleye göre, denge duygusuna odaklanmak, sizi fiyat ve özellikler konusunda daha mantıklı davranmaya meyilli hale getiriyor.

Peki, denge duygusunu nasıl sağlayacaksınız? Tek ayak üzerinde ağaç gibi durun, sandalyenin iki bacağı üzerinde ileri-geri sallanın ya da topukları titreyen bir yüksek topuklu ayakkabı giyin.

Mükemmel dengeli olursanız, vücudunuzun yüksek seviyelerdeki denge farkındalığı, alışveriş stratejisini etkileyecektir.

 

 

Denge kavramı, seçimi etkileyen parite veya eşitlik kavramıyla ilgilidir. Ölçeklerde denge, sorumluluklarda denge; tüm bu metaforlar karşıt güçleri dengelemek içindir.
Beyninizi denge için çalıştırmak, ürünlerin daha küçüğünün ve daha ucuzunun, daha önce istediğiniz çizgi üstü ürünlerden farklı olmadığını görmenize yardım eder.
Yapılan deneyde, gönüllüler yazıcı ve bilgisayar alışverişi yaparken, sandalyenin iki bacağı üstünde durdu, Wii Fit denge oyunu oynadı, tek ayak üzerinde durdu ya da denge kirişi üzerinde yürüdü.

 

 

Tercih yapmak için önlerinde üç seçenek vardı. "En iyi" ve "en kötü" ile "ortalama" özellikte olan üç seçenek... Kendilerini merkeze alarak odaklananların ortalama özellikte ürünü satın almaya meyilli oldukları gözlemlendi. Denge dengeyi doğurur.

Araştırmacılara göre, pazarlamacılar, tüketicilerin düşüncelerini ve onları çevreleyen inançlarını değiştirerek onları etkilemeyi umuyorlar. Ancak tüketicilerin fiziksel durumlarının aynı zamanda, onların ürün seçimi hakkındaki düşüncelerini değiştirebileceğinden habersizler.

İyisi mi alışverişte rafları incelerken tek ayak üzerinde durun ya da yüksek topuklu ayakkabılarınızı giyin. Zihninizi duruşunuza odaklamak, sizi pazarlamacıların tuzağına düşmekten kurtarabilir.

Kaynak : IVillage Türkiye

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları