ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Alerjik Rinit Mevsimi


Alerjik Rinit, ev tozu, polen ve hayvan tüyleri gibi maddelerin neden olduğu burundaki alerjik iltihap olarak tanımlanıyor. Alerjik rinite en çok sebep olan ise bitki polenleri. Burun ve gözde kızarma, kaşıntı ve yanma hissi şikayetleri ile kendini gösteriyor. Halk arasında bahar nezlesi ya da saman nezlesi olarak bilinen alerjik rinit hakkında Sema Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Hamza Yazgan bilgi verdi.

Alerjik Rinit bulguları nelerdir?

Polenlerin neden olduğu bahar nezlesi, baharın başlangıcında başlayarak yaz sonuna kadar şiddetli bulgulara neden olabiliyor. Bu bulgular; burun, boğaz ve kulakta kaşıntı hissi, hapşırık, burun akıntısı, gözlerin sulanması, burun tıkanıklığı, burun tıkanıklığı nedeniyle gece ağzı açık uyuma, horlama, öksürük, sık sık boğaz temizleme, yorgunluk, halsizlik ve derslerde dikkatini toparlayamama olarak sıralanabilir. Bu şikayetlerden  burunda tıkanma zamanla belirginleşir ve hapşırık ikinci plana geçer.

Alerjik Rinit tanısı nasıl konulur?

Tanı koymada hastanın öyküsü önemlidir. Öyküde, şikayetlerin hangi mevsimde, hangi ortamlarda, nasıl ortaya çıktığı ve ailede alerji öyküsü olup olmadığının çok iyi sorgulanması gerekir. Alerjik Rinitli çocuklar burun kaşıntısını gidermek için devamlı burnunu siler. Buna “alerjik selam” denilir. Burnunu kaşıyan çocuğun burnundaki kıkırdak ve kemik kısımlarının birleştiği alanda yatay bir çizgi oluşur, bu çizgi genellikle iki yıldan uzun süren alerjik rinit işaretidir. Alerjik Rinit sonucu oluşan kronik burun tıkanıklığı ve toplardamarlardaki dolgunluğa bağlı olarak gözaltında şişlik ve kesecikler oluşabilir. Hastanın sorgulaması ve muayene bulguları alerjiyi düşündürüyorsa alerji testleri uygulanır. Alerji testleri, deri testleri ya da kanda alerjenlerin incelenmesi yöntemleriyle yapılabilir.

Alerjik Rinit tedavisi

Tedavide amaç alerjik rinit belirtilerini kontrol etmek ve hastanın yaşam kalitesini düzeltmektir. Ayrıca alerjik rinitin neden olabileceği sinüzit ve kulak iltihabı gelişimini önlemektir. Alerjik rinit tedavisinde çevresel alerjenlerle temasın önlenmesi, ilaç tedavisi ve aşı tedavisi kullanılabilir. Çevresel alerjenlerle temasın önlenmesi tedavinin en önemli bölümlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Hasta, ev tozu, polen ve hayvan tüylerinden korunma yöntemleri hakkında bilgi edinmelidir.

Alerjik rinit tedavisinde en sık kullanılan ilaçlar antihistaminikler ve burun içine sıkılan kortizonlu spreylerdir. Antihistaminiklerin hapşırık, kaşıntı ve akıntıyı azaltıcı etkileri vardır. Burun içine uygulanan kortikosteroidli spreyler burundaki kaşıntı, akıntı, hapşırık ve tıkanıklığı giderir. Hekim tarafından önerilen doz ve sürede kullanıldığında çocuğun büyümesi üzerine olumsuz etkisi yoktur. Ayrıca Alerjik Rinitli çocuklarda aşı tedavisi de olumlu sonuçlar alınıyor.

Çevrenizdeki alerjenleri uzaklaştırmak için bazı öneriler;

• Polen mevsiminde pencere ve kapıları kapalı tutun.
• Evinizin içindeki bitkileri uzaklaştırın.
• Evinizde tüylü hayvan beslemeyin.
• Kuştüyü yastık, yün yastık, yorgan, yatak yerine sentetik olanlarını kullanın. Yastık ve yorgan kılıfları kullanmaya özen gösterin.
• Sigara içmeyin ve yanınızda içirmeyin.
• Evde tüylü oyuncaklar bulundurmayın.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları