ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

Adet Öncesi Gerginlik DİyetiPMS yani adet öncesi  gerginlik sendromu; adet kanamasına yaklaşık 1 hafta kala ortaya çıkan ve adetin görülmesiyle birkaç gün içinde kaybolan ruhsal veya fiziksel değişimleri ifade eder. Bu süreçte yoğun olarak sinirli, öfkeli, depresif bir ruh hali ve duygusal dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Memelerde dolgunluk, hassaslaşma, vücutta ödem, karın şişkinliği, yorgunluk, baş ağrıları, akne gibi fiziksel belirtiler de oluşabilir. Şikayetlerinizi hafifletmek için yaşam şeklinizi düzenlemelisiniz.

Adet dönemine 1 hafta-10 gün kala kafeinli ve alkollü içeceklerden, aşırı şekerli, tuzlu ve yağlı gıdalardan uzaklaşın. Tatlı yeme isteğinizi bastıracak tam tahıllı gıdalara;  yüksek kalsiyum içeren yağsız süt ürünlerine, soya ürünleri, muz ve ıspanak gibi B6 vitamininden zengin yiyeceklere yönelin. Baklagiller ve badem gibi magnezyum kaynaklarını unutmayın. 

Adet döneminde vücudunuzdan kaybedeceğiniz demiri takviye etmek için et, tavuk, balık ve yeşil yapraklı sebzeleri beslenmenize katın. Hafif-orta şiddetli egzersiz yapmak rahatsızlıkları azaltacaktır. Nadir görülen şiddetli PMS vakalarında ise ilaç tedavileri öneriliyor.

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları