ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

200 Hastalıkla DoğduKalbe dönen ve kalpten çıkan büyük damarlarla ilişkili bozukluklar, kalpten çıkan damarların yer değiştirmesi, kalbi besleyen koroner damarların anomalileri bunlardan bazıları.

Çocuk kalbinde 200’den fazla doğuştan kalp hastalığı görülebiliyor. Kalp kapakçıklarındaki bozukluklar, karıncıklar ve kulakçıklar arasındaki delikler, kalbe dönen ve kalpten çıkan büyük damarlarla ilişkili bozukluklar, kalpten çıkan damarların yer değiştirmesi, kalbi besleyen koroner damarların anomalileri bunlardan bazıları.

Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu, çocuklarda en sık görülen kalp hastalıklarından birinin “Büyük Damarların Transpozisyonu” olduğunu belirterek şunları söyledi: “En sık karşılaştığımız rahatsızlıklardan birisidir. Burada kalpten çıkan ana atardamarlar kendilerine ait olmayan karıncıklardan çıkmaktadır. Tüm vücuda gitmesi gereken kan akciğerlere, akciğerlere gitmesi gereken kan da vücuda pompalanmaktadır. Kalp cerrahisinin en önemli ameliyatlarından biri olan bu ameliyata ‘Arteriyel Switch’ ameliyatı diyoruz.”

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

allahım korusun.

cenan - 21-06-2011 03:12
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları