ANA SAYFA
Please select your language
ENGLISH
        

15 dakikada buzdolabı nasıl temizlenir?


15 dakikada buzdolabı nasıl temizlenir?


Buzdolabını temizlemek ve sonra da doğru bir şekilde yerleştirmek her zaman kolay bir iş değildir. Kurumuş yiyecek kalıntıları, sebze ve meyvelerin bıraktığı izler, zamanı geçmiş gıdaların kokusu... Ancak bu işi dakika dakika planlayarak tam 15 dakikada halledebilirsiniz. Nasıl mı? Hemen anlatmaya başlayalım.

İşte 15 dakikada buzdolabı temizleme planı...

1 dakika

Geniş bir kasenin içine ılık su doldurun ve bir miktar bulaşık deterjanı damlatın. Dilerseniz suya karbonat ya da sirke de koyabilirsiniz. Suyun kaynar olmamasına dikkat edin, çünkü kaynamış su buzdolabının plastik kısımlarının çatlamasına yol açabilir. Bir taraftan kase su ile dolarken siz hızla mutfak lavabosunu ve mutfak tezgahının buzdolabına en yakın olan kısmını temizleyin. İki tane mikrofiber temizlik beziniz olsun. Biri ıslak silmek, diğeri de kurulamak için gerekecek. Mikrofiber olması önemli, çünkü kiri toplamak ve suyu emmek üzere tasarlanmış ürünlerdir bunlar. Kaseyi mutfak tezgahına koyun ve bezlerden birini deterjanlı suya daldırın, sonra suyunu sıkın.

6 dakika

Buzdolabının en üst rafından başlayarak bozulmuş malzemeleri ayıklayın ve atın. Boş kalan kapları bulaşık makinesine yerleştirin. Rafta kalanları rafın sağına toplayın solunu silin, sonra tam tersini yapın. Beziniz kirlendikçe suyun içine sokup tekrar sıkın. Rafı tamamen sildikten sonra kuru bezle üstünden geçin. Rafın temizliği bittikten sonra malzemeleri boy sırasına göre dizin. Uzunlar arkada, kısalar önde kalacak şekilde dizilmesi kullanım kolaylığı sağlar. Yiyeceklerin sağlıklı bir şekilde muhafaza edilebilmesi için uzmanlar en üst rafa et, balık, tavuk; ikinci rafa peynir, süt, yoğurt; daha aşağıda yemekler, en alta da sebzeleri koymak gerektiğini belirtiyor. Yiyecek saklamak için en sağlıklısı cam kaplar. Mümkünse saklama kabı olarak alüminyumları hiç kullanmayın.

5 dakika

Sebzeliği çıkarın. Bozulanları ayıklayıp atın. Bu size tazelenmişlik hissi verecektir. Sebzeliği deterjanlı su ile yıkayın ve durulayın. Ürünleri içine yerleştirin. Sebzeleri yerleştirirken naylon poşetlerden çıkarmayı ihmal etmeyin. Çünkü poşetten sebzeye sürekli bir plastik geçişi olur. Sebzeleri pamuklu kumaş torba veya kağıt havluya sararak sebzelik çekmecesine koyabilirsiniz.


2 dakika

Sıra dolap kapağındaki raflara geldi. Ürünlerin tarihlerini gözden geçirin, tarihi geçenleri atın. Suda çalkalayıp sıktığınız bezle dolap kapağındaki rafları silin, kurulayın.

1 dakika

Artık dolabın kapağını kapatabilirsiniz. Dolabın dış yüzeyini, özellikle de sapın etrafını silin ve kurulayın. Silerken mutfak ışığını kapatıp doğal ışıkta da bakın. Böylece bez izi kalmasını önlersiniz.  

Kaynak : Mynet Kadın

YAZDIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ PAYLAŞ PAYLAŞ
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ TARİF EKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.
Üye iseniz lütfen giriş yapınız veya üye olmak için tıklayınız.

Yorumlar

ben karbonatlı suyla siliyorum bence de buzdolabı tertemiz olmalı


nıluferdonmez - 20-07-2014 01:30
AKTÜEL
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLAR
Site Kullanım Koşulları